Σύντομη, αλλά και ελπιδοφόρα παρουσία

20:39 31/5/2013 - Πηγή: AEK365

Σύντομη, αλλά ταυτόχρονα και ελπιδοφόρα αποδείχτηκε η πρώτη παρουσία του νέου «δίδυμου» των Εθνικών Ομάδων Μπιτς Βόλεϊ στο Μπάντεν της Αυστρίας, καθώς, το μεσημέρι της Παρασκευής, οι Βίκυ Αρβανίτη και Πέννυ Καραγκούνη (νο13) γνώρισαν την δεύτερη ήττα τους με 2-1 (22-20, 19-21, 15-13) από τις Φινλανδές αδερφές Έρικα και Εμιλία Νίστρομ (νο5).

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα κατέλαβε την 13η θέση, συμπληρώνοντας δύο ήττες στο κυρίως ταμπλό του εναρκτήριου Masters για το Ευρωπαϊκό σιρκουί, όμως, ιδιαίτερα η εμφάνιση

του στον δεύτερο αγώνα, άφησε πολλές υποσχέσεις, καθώς θα πρέπει να τονιστεί ότι αυτό ήταν και το επίσημο ντεμπούτο του «ζευγαριού».

Βίκυ και Πέννυ κατάφεραν να προηγηθούν 1-0 στα σετ, έπειτα από μεγάλη «μάχη», ενώ οι Νίστρομ ισοφάρισαν σε 1-1 στο δεύτερο σετ που επίσης κρίθηκε στις λεπτομέρειες. Μάλιστα, η ελληνική ομάδα θα μπορούσε να είχε πάρει τη νίκη στο τάι μπρέικ, όταν και προηγήθηκε με 12-8, όμως, εκεί «μίλησε» η εμπειρία των αντιπάλων που κατάφεραν να ισοφαρίσουν και να ανατρέψουν την εις βάρος τους κατάσταση.

Νωρίτερα, Βίκυ και Πέννυ είχαν γνωρίσει την πρώτη ήττα τους από τις Ελβετίδες Φορέρ / Βεργκέ-Ντεπρέ με 2-0 (21-19, 21-13) για να βρεθεί στη συνέχεια στο ταμπλό των ηττημένων.

Στους άνδρες, οι Γιώργος Κοτσιλιάνος και Νίκος Ζουπάνης, παρά την ήττα στον 1ο γύρο με 2-1 (15-21, 21-15, 15-12) από τους Πολωνούς Καντζιόλα / Σζαλανκίεβιτς (νο1 του κυρίως ταμπλό), συνεχίζουν στο ταμπλό των ηττημένων, όπου στις 17:00 ώρα Ελλάδος, θα αντιμετωπίσουν τους Λετονούς Σορόκινς / Σμέντινς (Νο8).