Συνέχισε χωρίς απώλειες ο ΠΑΟΚ

21:15 25/10/2014 - Πηγή: AEK365

Σε μια χορταστική και... χιτσκοκική αναμέτρηση ο ΠΑΟΚ νίκησε εκτός έδρας τον ΚΑΟΔ με σκορ 64-68 και συνεχίζει αήττητος. Ο ΚΑΟΔ έβαλε από την αρχή δύσκολα στον ΠΑΟΚ. Στο 8' κέρδιζε με 15-11 ανεβάζοντας στροφές, μετά πήρε ένα +7 (18-11) και το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με 18-14. Στο 14' ο ΠΑΟΚ

ισοφάρισε (24-24) ενώ στο 15' πέρασε μπροστά με 24-25. Στο 17' ο Χαραλαμπίδης "έγραψε" το 29-31 και στα μισά (20') του αγώνα ο ΠΑΟΚ νικούσε με 33-35.
Ο Τσόχλας ήταν "ζεστός" στο ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου, έκανε το 33-37 και μετά το 35-42. Οι Δραμινοί όμως αντέδρασαν κι αφού μείωσαν σε 42-44 στη συνέχεια έκαναν το ματς ντέρμπι. Μετά το 49-51, ο ΚΑΟΔ "πάτησε" γκάζι" και προηγήθηκε με 54-51 στο 34' (χρεώθηκε με τεχνική ποινή ο πάγκος του ΠΑΟΚ). Τα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης ήταν δραματικά. Ο Δικέφαλος είχε το προβάδισμα, ο ΚΑΟΔ ήταν συνεχώς κοντά στο σκορ (έχοντας παράπονα από τη διαιτησία) και τελικά η ιστορία γράφτηκε στο τελικό 64-68. (στο 64-67 ο ΚΑΟΔ είχε την ευκαιρία να σκοράρει αλλά δεν τα κατάφερε καθώς ο Κάρτερ έκοψε εντυπωσιακά τον Σλαφτσάκη).

Δεκάλεπτα: 18-14, 33-35, 45-47, 64-68.

ΚΑΟΔ (Μέξας): Σλαφτσάκης 4, Βασόγεβιτς 3, Τζόνσον 2, Γεωργάκης 4, Ατκινς 8, Οντομ 8 (8 ριμπάουντ), Σπυριδωνίδης, Μίσελ 6, Ζάρας 18 (2), Λο 7(1), Χρυσικόπουλος 4.

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Λάνγκφορντ 7, Λιάπης, Χαραλαμπίδης 16 (2), Κάρτερ 18 (1), Κακαρούδης 6, Τσόχλας 14 (2), Δέδας 1, Μαργαρίτης 2, Βον 4, Σαλούστρος (7 ριμπάουντ).