Στους «8» η Λαμία

22:48 30/1/2013 - Πηγή: AEK365

Στο τάι μπρέικ έλυσαν τις διαφορές τους Μεταμόρφωση και Λαμία με την ομάδα του Μιχάλη Αλεξανδρόπουλου να ισοφαρίζει δύο φορές τους Ρουμελιώτες και μέχρι το 8-8 του πέμπτου σετ να πιστεύει στην έκπληξη.

Σε εκείνο το σημείο όμως τα φλοτ σέρβις του Μανώλη Δημητριάδη χάλασαν την υποδοχή των γηπεδούχων, έδωσαν αέρα 4 πόντων στην Λαμία (8-12) και ουσιαστικά έκριναν τον

αγώνα.

Η Μεταμόρφωση στο πρώτο σετ έφτασε πρώτη σε σετ μπολ και είχε 3 διαδοχικές χαμένες κόντρα επιθέσεις για να το τελειώσει, για να κλείσει το σετ με μπλοκ του Χριστοφορίδη.

Παρόλα αυτά ισοφάρισαν σε 1-1, ενώ μετά το εύκολο τρίτο σετ για την Λαμία, αν και βρέθηκαν να χάνουν με 3-8 στο δ' σετ όχι μόνο δεν παράτησαν το ματς, αλλά προηγήθηκαν 16-15 και το κατέκτησαν με 25-23, αλλά στο τάι μπρέικ μίλησε η εμπειρία των φιλοξενούμενων.

«Φτάσαμε πολύ κοντά στο να κάνουμε μια μεγάλη έκπληξη. Εκμεταλλευτήκαμε όσο μπορούσαμε την κακή μέρα της Λαμίας αλλά όταν μας πίεσε ειδικά στο τάι μπρέοικ σε κάποιες αδυναμίες μας πήρε τη διαφορά και τη νίκη», είπε ο Μιχάλης Αλεξανδρόπουλος και συμπλήρωσε: «Μπράβο στα παιδιά για την προσπάθεια και τώρα θα τα δώσουμε όλα για την άνοδο. Δεν είναι αυτοσκοπός, αλλά αν μείνουμε αήττητοι ως το εντός έδρας ματς με την Παναχαϊκή έχουμε ελπίδες».

Από την πλευρά του ο Δημήτρης Ανδρεόπουλος σημείωσε: «Δεν κάναμε καλό παιχνίδι, πρέπει να βελτιώσουμε τα ποσοστά μας στην επίθεση και φανερώσαμε κάποιες αδυναμίες που πρέπει να διορθώσουμε στη συνέχεια. Είμαι ικανοποιημένος όμως από την πρόκριση και ευτυχισμένος που είμαστε στους ‘8' του Κυπέλλου αφού ήταν ένας στόχος για την ομάδα».

Τα σετ: 26-28, 25-22, 15-25, 25-23, 11-15

Μεταμόρφωση (Αλεξανδρόπουλος): Καρακίτσος 3 (2 μπλοκ), Καραγιώργος 18 (16/42 επ., 2 άσοι, 53% υπ. - 33% άριστες), Μίχας 10 (7/11 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ), Λένας 24 (23/51 επ., 1 μπλοκ), Αλεξόπουλος 18 (15/35 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ, 39% υπ. - 18% άριστες), Μαργαρίτης 5 (2/7 επ., 3 μπλοκ), Παλαιολόγος -λ (45% υπ. - 41% άριστες) / Χριστόπουλος, Καλύνης, Χελιώτης.

ΓΣ Λαμία (Ανδρεόπουλος): Χριστοφορίδης 18 (12/23 επ., 1 άσο, 5 μπλοκ), Κόμελ 17 (14/36 επ., 3 μπλοκ, 45% υπ. - 29% άριστες), Χαντ 19 (12/26 επ., 3 άσοι, 4 μπλοκ, 37% υπ. - 21% άριστες), Δημητριάδης 3 (2 άσοι), Φίλιπας 17 (13/24 επ., 4 μπλοκ), Σφενδυλάκης 12 (5/9 επ., 1 άσο, 6 μπλοκ), Γκούζντα -λ (55% υπ. - 45% άριστες)/ Δραγκίδης, Καρβούνης