16:01 28/1/2012 - Πηγή: AEK365

FA CUP- ΦΑΣΗ ΤΩΝ 32

ΚΠΡ-ΤΣΕΛΣΙ: 0-1
ΓΗΠΕΔΟ: Λόφτους Ρόουντ
Δύσκολη πρόκριση πήρε η Τσέλσι κόντρα στην ΚΠΡ, καθώς επικράτησε με 1-0, με ένα γκολ του Μάτα από πέναλτι.
Οι γηπεδούχοι απείλησαν στο 16' με τον Χέλγκιουσον να σουτάρει άουτ από την

μικρή περιοχή μετά από πάσα του Γιάνγκ, ενώ στο 23' η Τσέλσι απάντησε με τον Τόρες να αστοχεί σε κεφαλιά μετά από σέντρα του Μαλουντά. Η ΚΠΡ άγγιξε το γκολ στο 29' όταν ο Φίλιπς τροφοδότησε τον Φέρντιναντ, ο οποίος σούταρε από την μικρή περιοχή αλλά ο Τσεχ έδιωξε σε κόρνερ. Η Τσέλσι έχασε καλή ευκαιρία στο 40' όταν Μάτα και Στάριτζ συνδυάστηκαν και ο πρώτος πάσαρε στον Ραμίρες, ο οποίος σούταρε άστοχα από την μικρή περιοχή.
Η Τσέλσι μπήκε πιο δυνατά στην επανάληψη και πέτυχε το γκολ στο 59ο λεπτό με τον Μάτα. Ο Στάριντζ κέρδισε πέναλτι από τον Χιλ και ο Ισπανός από τα 11 μέτρα νίκησε τον Κένι.
Από εκεί και πέρα, η ΚΠΡ δεν μπόρεσε να απειλήσει και η Τσέλσι κράτησε τη νίκη-πρόκριση
ΚΠΡ: Κένι, Χιλ, Χολ, Φέρντιναντ, Γιάνγκ, Μακί, Μπουζάκι (79' Χουλς), Μπάρτον, Ράιτ - Φίλιπς, Σμιθ, Χέλγκιουσον (46' Μακέντα)
ΤΣΕΛΣΙ: Τσεχ, Ιβάνοβιτς, Ντάβιντ Λουίς, Τέρι, Κόουλ, Ραμίρες (79' Ρομέου), Μεϊρέλες, Μαλουντά, Στάριτζ, Τόρες, Μάτα (90+1' Εσιέν)