07:53 22/1/2015 - Πηγή: AEK365

ΚΥΠΕΛΛΟ ΓΑΛΛΙΑΣ- ΦΑΣΗ ΤΩΝ "32"

Παρί Σεν Ζερμέν-Μπορντό 2-1
(14' Καβάνι, 33' Παστόρε/ 47' Ρολάν)
Χάρη στο πολύ καλό πρώτο ημίχρονο που έκανε, η Παρί Σεν Ζερμέν κέρδισε 2-1 τη Μπορντό και προκρίθηκε στους "16" του Κυπέλλου Γαλλίας. Στο 14' ο Καβάνι με κεφαλιά άνοιξε το σκορ και στο

32' ο Λαβέτσι σούταρε, ο τερματοφύλακας της Μπορντό, Καρασό, έδιωξε και στην επαναφορά ο Παστόρε έσπρωξε τη μπάλα στα δίχτυα για το 2-0.
Στην επανάληψη η απόδοση της Παρί έπεσε κατακόρυφα, αλλά η Μπορντό το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει στο 47ο λεπτό με τον Ρολάν. Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι πίεσαν όμως δίχως αποτέλεσμα και το 2-1 έμεινε ως το τέλος.

Τουρ-Σεντ Ετιέν 3-5 παρ. (καν. διαρ. 3-3)
(10' Μπαγιάλ-Σαλ αυτ., Αντάν 75', 80' Μπεργκουνιού/ 64', 118' Μονέ Πακέ, 72', 73' Φαν Φολσφίνκελ, 105' Ερντίνγκ)
Μια ομάδα της δεύτερης κατηγορίας, η Τουρ, ζόρισε πολύ τη Σεντ Ετιέν η οποία χρειάστηκε τη παράταση για να προκριθεί με 5-3.
Ο Μπαγιάλ-Σαλ έβαλε μπροστά την Τουρ με αυτογκόλ στο 10', όμως οι «στεφανουά» φαινόταν ότι θα πάρουν την πρόκριση όταν το σκορ έγινε 1-3 με τους Μονέ Πακέ και 2 τέρματα του Φαν Φολσφίνκελ στο 71' και το 73'. Όμως η Τουρ είχε απάντησε με τον Αντάν στο 75ο και τον Μπεργκουνιού στο 80' για να οδηγήσει το ματς σε παράταση. Ο Ερντίνγκ 105' και ο Μονέ Πακέ στο 118' διαμόρφωσαν το τελικό 3-5.