Στον τελικό ο Φοίνικας

22:12 23/3/2013 - Πηγή: AEK365

Έγραψε ιστορία ο Φοίνικας Σύρου καθώς κέρδισε με 3-1 τον Ηρακλή, εξασφάλισε το δεύτερο εισιτήριο για τον αυριανό τελικό Κυπέλλου (16.00) που είναι και ο πρώτος στην ιστορία του (πέρσι είχε αγωνιστεί στον τελικό του πρωταθλήματος).
Το πρώτο σετ ήταν το σετ των... σερί. Μόνο που αυτά του Φοίνικα ήταν πιο εντυπωσιακά. Αρχικά το 2-2 έγινε 8-2 με τον Σουλτανόπουλο στο σερβίς, ενώ όταν ο

Ηρακλής ανέκαμψε και μείωσε σε 11-9, οι Συριανοί με καλή δουλειά στο μπλοκ άμυνα ξέφυγαν με 15-9, ενώ λίγο αργότερα το 16-11 έγινε 19-11 και το σετ κύλησε πολύ εύκολα.
Ο ημιτελικός άρχισε ουσιαστικά από το β' σετ, όταν μπήκε στο ματς ένας διαφορετικός Ηρακλής. Με καλύτερη υποδοχή, αλλά κυρίως με φοβερή αποτελεσματικότητα στην επίθεση (από το 28% του πρώτου σετ εκτινάχθηκε στο 60%), οι κυανόλευκοι κόντραραν στα ίσια το ματς και στο 17-16 έτρεξαν σερί 0-5, αφού στο 17-18 χρεώθηκε με κίτρινη κάρτα ο Γκαράς για διαμαρτυρία). Ο Φοίνικας δεν μπόρεσε να μειώσει τη διαφορά και με επίθεση του Τζιουμάκα ο Ηρακλής ισοφάρισε σε 1-1.
Οι κυανόλευκοι με μπλοκ του Ανδρεάδη στον Ντορνέλας προηγήθηκαν με 3-5 στις αρχές του β' σετ, ωστόσο ο Λάππας ισοφάρισε με άσο (5-5) και με νέο άσο του Κοβάσεβιτς ο Φοίνικας ξέφυγε 12-8.
Ο Ηρακλής συνέχισε να έχει προβλήματα στην υποδοχή, η διαφορά εκτοξεύθηκε στο 20-11 αφού ο Φοίνικας έκανε ότι ήθελε και έφτασε πάλι εύκολα στο 2-1.
Ο Ηρακλής προσπάθησε να επιστρέψει στο ματς και το δ' σετ θύμισε έντονα το β', όταν το 10-8 υπέρ του Φοίνικα έγινε 10-12 για τους κυανόλευκους, αλλά στο 13-14 ήρθε η απάντηση των Συριανών που έτρεξαν σερί 5-0 διαμορφώνοντας το σκορ σε 18-14! Ο Φοίνικας συνέχισε να πιέζει πολύ την υποδοχή των κυανόλευκων και το 18-15 έγινε 22-15 με έμμεσους πόντους από τα σερβίς του Κοβάσεβιτς και το ματς τελείωσε με χαμένο σερβίς του Τζιουμάκα.
Τα σετ: 25-15, 19-25, 25-16, 25-18
Φοίνικας Σύρου (Ανδρεόπουλος): Σουλτανόπουλος 12 (6/6 επ., 1 άσο, 5 μπλοκ), Κουρνέτας 1, Τακουρίδης 5 (3/7 επ., 2 μπλοκ), Κοβάσεβιτς 11 (9/15 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 58% υπ. - 35% άριστες), Ντορνέλας 18 (15/25 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ), Λάππας 15 (10/17 επ., 2 άσοι, 3 μπλοκ, 55% υπ. - 30% άριστες), Γκαράς -λ 62% υπ. - 50% άριστες) / Θάνος, Νικηφορίδης.
Ηρακλής (Κράβαρικ): Νοβοσέλατς 1,Χατζηπαραδείσης 3 (2/7 επ., 1 άσο), Ανδρεάδης 9 (4/5 επ., 4 μπλοκ), Εφραιμίδης 12 (9/25 επ., 3 άσοι, 74% υπ. - 48% άριστες), Τζιουμάκας 21 (21/48 επ.), Κολτσιάκης 6 (6/13 επ.48% υπ. - 18% άριστες), Κουζούνης -λ (53% υπ. - 40% άριστες) / Τσιάρας, Κυπριανός 1, Σταυρακάκης