Στο ται μπρέικ ο ΠΑΟΚ

21:22 20/10/2012 - Πηγή: AEK365

Όπως ακριβώς και στη μεταξύ τους αναμέτρηση για το League Cup 2012, έτσι και στο παιχνίδι για τη 2η αγωνιστική, ο ΠΑΟΚ κέρδισε με 3-2 την Λαμία, πανηγυρίζοντας τη δεύτερη νίκη του, ενώ οι Ρουμελιώτες (που ανέτρεψαν το εις βάρος τους 2-0) πήραν τον πρώτο τους πόντο.
Στα δύο πρώτα σετ

το σκηνικό ήταν σχεδόν παρόμοιο. Ο ΠΑΟΚ είχε ένα σημαντικό προβάδισμα (18-15 & 21-18 στο α' σετ, 16-12 και 21-19 στο β'), αλλά η Λαμία κατάφερε να το ανατρέψει προηγούμενη και στα δύο με 21-22.
Ο Δικέφαλος με πρωταγωνιστές τους Χατζηηλιάδη, Αρμενάκη κατάφερε να τα πάρει, αλλά το ματς είχε πολύ δρόμο ακόμη. Με τον Κόμελ να κάνει πάρτι στην επίθεση, η Λαμία μείωσε σε 2-1 και στο δ' είχαμε ένα ακόμη θρίλερ. Το 18-14 του Δικεφάλου έγινε 18-19 κι άρχισε μάχη πόντο με πόντο. Το 20-21 υπερ της Λαμίας έγινε 22-21 με κίτρινη στον Δημήτρη Ανδρεόπουλο (ο τεχνικός της Λαμίας διαμαρτυρήθηκε προς τον πασαδόρο κι οι διαιτητές έκριναν ότι πέρασε τη νοητή γραμμή του πάγκου), ωστόσο στο 23-22 οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με νέο σερί 3-0, οδηγώντας το ματς στο τάι μπρέικ.
Στο 5ο σετ πάντως ο ΠΑΟΚ μετά το 3-4 δεν έχασε ξανά το προβάδισμα και με μπλοκ του Παντακίδη πήρε τελικά τη νίκη.
«Η νίκη είναι αυτή που μετράει, αλλά σίγουρα μπορούσαμε το τρίποντο, Μετά το δεύτερο σετ δεν είχαμε υπομονή, χάσαμε την αυτοσυγκέντρωση και δεν αντιδράσαμε καθόλου στο γ' σετ...», είπε ο Γιάννης Μέλκας ενώ ο Δημήτρης Ανδρεόπουλος αφού έκανε λόγο αρχικά για «ένα παιχνίδι με ανατροπές, αλλαγές τακτικών, με ψυχολογικές διακυμάνσεις. Ήταν ένα σκληρό και χορταστικό ματς», συμπλήρωσε με νόημα αφήνοντας να φανεί η δυσαρέσκεια του για τις διαιτητικές αποφάσεις: ««Τη Δευτέρα το απόγευμα μπορώ να πω συγχαρητήρια στους αθλητές μου για τις σωστές ενέργειες, να τους βάλω τις φωνές για τα λάθη και τους πόντους που έχασαν. Αλλά το γιατί έχασαν, πρέπει να έρθει κάποιος άλλος να τους το εξηγήσει.
Τα σετ: 25-23, 28-26, 18-25, 23-25, 15-12
ΠΑΟΚ (Μέλκας): Παντακίδης 8 (3/8 επ., 5 μπλοκ), Πλίκας 5 (3/4 επ., 2 άσοι), Χατζηηλιάδης 20 (18/35 επ. , 1 άσο, 1 μπλοκ, 48% υπ. - 44% άριστες), Μορέλο 16 (15/28 επ., 1 μπλοκ, 69% υπ. - 47% άριστες), Κανέλλος 11 (8/16 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ), Αρμενάκης 24 (20/45 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ), Παπαδημητρίου -λ (78% υπ. - 65% άριστες) / Αυγητίδης, Αγγελής, Χαραλαμπίδης, Μαυροβουνιώτης 1, Αμπουίλα,
ΓΣ Λαμία (Ανδρεόπουλος): Χριστοφορίδης 14 (14/20 επ.), Κόμελ 26 (24/48 επ., 2 μπλοκ, 46% υπ. - 29% άριστες), Χαντ 12 (8/14 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ, 67% υπ. - 50% άριστες), Δημητριάδης 1, Φίλιπας 19 (17/45 επ., 2 μπλοκ), Σφενδυλάκης 5 (4/14 επ., 1 μπλοκ), Γκούζντα -λ (60% υπ. - 55% άριστες)/ Δραγκίδης, Γιαννέλης, Καρβούνης