20:50 26/8/2014 - Πηγή: AEK365

CHAMPIONS LEAGUE-PLAY OFF

ΖΕΝΙΤ-ΣΤΑΝΤΑΡ ΛΙΕΓΗΣ: 3-0 (1-0)
Γήπεδο: Πετρόφσκι

Αν και με παίκτη λιγότερο για ένα ημίχρονο, η Ζενίτ, κέρδισε εύκολα με 3-0 τη Σταντάρ Λιέγης (1-0 το πρώτο ματς υπέρ των Ρώσων) και πήρε εύκολα το εισιτήριο για τους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ.

Στο 8ο λεπτό το σουτ του Ντάνι κόντραρε στον Βαν Ντάμε και τελικά στο 30' η Ζενίτ άνοιξε το σκορ. Μετά από γύρισμα από αριστερά, ο Καβασίμα έδιωξε

λανθασμένα και ο Ροντόν με κεφαλιά έκανε το 1-0. Οι Ρώσοι ωστόσο έμειναν με δέκα παίκτες στο 44ο λεπτό, καθώς οι Φαϊζούλιν αποβλήθηκε με 2η κίτρινη κάρτα.

Παρά το γεγονός πως η Ζενίτ, αγωνιζόταν με παίκτη λιγότερο, στο 53' κέρδισε πέναλτι κι έτσι ο Χουλκ από τα 11 μέτρα, έκανε το 2-0. Και στο 58ο λεπτό, ο Χουλκ, πραγματοποίησε όμορφη προσπάθεια και με κοντινό πλασέ έγραψε το 3-0. Στο 68ο λεπτό ο Λοντίγκιν σταμάτησε υπέροχα τον Ντε Καμάργκο, ενώ στο 89' αποβλήθηκε και ο Φατί της Σταντάρ.

ΖΕΝΙΤ: Λοντίγκιν, Κρισίτο, Λόμπερτς, Σμολνίκοφ, Γκαράι, Σατόφ (83' Ανιούκοφ), Φαϊζούλιν, Βίτσελ, Ντάνι, Χουλκ (90' Αρσάβιν), Ροντόν (46' Τίμοστσουκ).

ΣΤΑΝΤΑΡ: Καβασίμα, Τεϊσέιρα, Σίμαν, Βαν Ντάμε, Φατί, Τρεμπέλ, Λούις (69' Αζντάρεβιτς), Μποκού, Μπιά (59' Μπομπό), Ντε Καμάργκο, Βατ (58' Όνο)