23:46 26/2/2013 - Πηγή: AEK365

ΚΥΠΕΛΛΟ ΑΓΓΛΙΑΣ- 5ος ΓΥΡΟΣ ΕΠΑΝΑΛΗΠΤΙΚΟΣ

ΕΒΕΡΤΟΝ- ΟΛΝΤΑΜ: 3-1
Γήπεδο: Γκούντισον Παρκ

Μπορεί στο πρώτο ματς να τα βρήκε σκούρα, αλλά απόψε η Έβερτον νίκησε με 3-1 την Όλνταμ και πανηγύρισε την πρόκριση.

Η Έβερτον πίεσε από τα πρώτο λεπτό και στο 15' έφτασε στο γκολ. ο Γκίμπσον έβγαλε τη σέντρα και ο Μιραλάς πετάχτηκε και με προβολή νίκησε τον Μπουζάνη. Η Έβερτον συνέχισε να πιέζει

και στο 34ο λεπτό έκανε το 2-0 με πέναλτι του Μπέινς.
Η Έβερτον έκανε 3 τα τέρματά της στο 62ο λεπτό με κοντινή προβολή, αλλά 2 λεπτά μετά η Όλνταμ μείωσε σε 3-1 με την κεφαλιά του Σμιθ μετά από κόρνερ.

ΈΒΕΡΤΟΝ: Χάουαρντ, Νέβιλ, Μπέινς, Γκίμπσον, Γιαγκέλκα, Ντιστέν, Κόλεμαν, Όσμαν, Πίενααρ (89' Χιτζλπέργκερ), Μιραλάς (84' Νέισμιθ), Γέλαβιτς

ΌΛΝΤΑΜ: Μπουζάνης, Μπράουν (76' Βεσολόφσκι), Γκράουντς, Εμβοτό, Ταρκόφσκι, Κροφτ, Φάρμαν, Ιβλούμο (55'Σμιθ), Ομπίτα (55' Σίμπσον), Μπάρναρντ, Μπάξτερ