Στο χέρι της η πρόκριση

23:35 6/9/2011 - Πηγή: AEK365
Τελικός με Κροατία. Αυτό είναι, μετά το 1-1 με την Λετονία, το σύνθημα στις τάξεις της Εθνικής. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα, πλέον κρατάει την πρόκριση για τα τελικά του Euro 2012 που θα γίνουν το καλοκαίρι του 2012 στα γήπεδα της Ουκρανίας και της Πολωνίας. Το γκολ του Κυριάκου Παπαδόπουλου στο 84' μπορεί να μην διατήρησε το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα στην πρώτη θέση
αλλά η ομάδα του Σάντος (παρέμεινε για 14ο ματς αήττητος) κρατάει την τύχη στα χέρια της. Το ματς Μία αδράνεια στην άμυνα της Ελλάδας, απέφερε από το πουθενά το γκολ για τους Λετονούς. Αν και η Εθνική μας ομάδα δεν είχε μπει δυνατά στο ματς, ωστόσο, είχε την κατοχή της μπάλας όσο και την πρωτοβουλία των κινήσεων. Αλλά δύο συνεχόμενα λάθη στην άμυνα μας, επέτρεψαν στον Κάουνας στο 19' να ανοίξει το σκορ. Η Εθνική μας άργησε να συνέλθει από το «σοκ» του γκολ των Λετονών και όποτε έδειχνε «σημάδια ζωής», ο ατομιστής Φετφατζίδης και ο «φλύαρος» με την μπάλα στα πόδια, Σαμαράς κατέστρεφαν κάθε επιθετική προσπάθεια της Εθνικής με τις ενέργειές τους. Έτσι, το συγκρότημα του Φερνάντο Σάντος έφτασε να απειλεί για πρώτη φορά την εστία του Βάνινς, στο 39' με τον καλύτερο παίκτη του, τον Γρηγόρη Μάκο. Αυτή ήταν και η μόνη αξιόλογη φάση της Εθνικής μας στο α' ημίχρονο. Ο Φερνάντο Σάντος κατάλαβε πως ο Φετφατζίδης περισσότερο κατέστρεφε την Ελλάδα επιθετικά, παρά την βοηθούσε και γι αυτό τον απέσυρε. Ωστόσο, στα πρώτα λεπτά της επανάληψης, δεν είδαμε μία καλύτερη Εθνική από αυτήν του πρώτου ημιχρόνου. Σε αυτό συντέλεσε και ο παθητικός ρόλος στον οποίο περιορίστηκε η ομάδα του Αλεξάντερ Στάρκοβς. Ευκαιρίες όπως αυτές του Σαλπιγγίδη στο 49', στο 65' του Σαμαρά και στο 73' του Λυμπερόπουλου, πέρασαν χωρίς αποτέλεσμα για την Εθνική μας, η οποία απειλήθηκε ελάχιστα στο β' μέρος. Τα πόδια των διεθνών μας «βάραιναν» όσο περνούσαν τα λεπτά και γκολ δεν έμπαινε και όταν έμαθαν και για τη νίκη της Κροατίας (3-1 επί του Ισραήλ) βάρυναν ακόμα περισσότερο. Ωστόσο, οι παίκτες του Σάντος συνέχισαν να πολιορκούν την άμυνα των Λετονών, οι οποίοι είχαν «ταμπουρωθεί» στην εστία του Βάνινς. Τελικά, την λύση έδωσε ένας παίκτης που θα λείπει από τον αγώνα με την Κροατία τον Οκτώβριο. Στο 84' ο Κυριάκος Παπαδόπουλος με σουτ μέσα από την μεγάλη περιοχή, έφερε το ματς στα ίσα και κάνει τον αγώνα με την Κροατία στο «Γ. Καραϊσκάκης» τον Οκτώβρη να μοιάζει με τελικό για την πρόκριση στο Euro 2012. Οι συνθέσεις των δύο ομάδων: Λετονία (Αλεξάντερ Στάρκοβς): Βάνινς, Μίχατζουκς, Κλάβα, Κριάουκλις, Φέρτοβς, Ιρβάνοβς, Λάιζανς, Κάουνα, Βερπακόφσκις (67' Ρούντνεβς), Βίσνακοβς (82' Ζιγκάγιεβς), Λουκιάνοβς Ελλάδα (Φερνάντο Σάντος): Σηφάκης, Ζαραδούκας, Κ. Παπαδόπουλος, Παπασταθόπουλος, Βύντρα (71' Μανιάτης), Μάκος (81' Γεωργιάδης), Καραγκούνης, Σαμαράς, Λυμπερόπουλος, Φετφατζίδης (46' Τζιόλης), Σαλπιγγίδης Διαιτητής: Στάνισλαβ Τοντόροφ (Βουλγαρία) Βοηθοί: Ιβάν Βάλτσεφ, Ίβο Κόλεφ (Βουλγαρία) Γήπεδο: «Σκόντο Στάντιον»