Η Ελλάδα πήρε ισοπαλία 1-1 στην Λετονία

23:32 6/9/2011 - Πηγή: Sport.gr
Με γκολ του Κυριάκου Παπαδόπουλου στο 84ο λεπτό, η Εθνική ομάδα, που δεν είχε καλή απόδοση στην Ρίγα, απέσπασε ισοπαλία (1-1) από την Λετονία που είχε προηγηθεί στο 19' με τον Κάουνα. Οι πολλές απουσίες (Κατσουράνης, Τοροσίδης, Νίνης, Καφές) στοίχισαν στην γαλανόλευκη, που δεν έπαιξε όπως στο Ισραήλ και κινδύνευσε με ήττα. Τελικά, έστω και στο φινάλε καταφέραμε να πάρουμε τον πόντο και να μείνουμε ζωντανοί στο κυνήγι της πρωτιάς. Πλέον, το παιχνίδι με την Κροατία (βρίσκεται στην κορυφή του ομίλου με 19 βαθμούς μετά τη
νίκη με 3-1 το Ισραήλ) στο Καραϊσκάκη είναι τελικός για την Εθνική ομάδα που θέλει πάση θυσία τη νίκη. Με δύο εκπλήξεις παρέταξε την Ελλάδα ο Σάντος στην Ρίγα. Σε σύστημα 4-2-3-1, ο Σηφάκης ήταν κάτω από τα γκολπόστ, με τους Βύντρα, Κυριάκο Παπαδόπουλο, Παπασταθόπουλο και Ζαραδούκα στην άμυνα, τους Μάκο και Καραγκούνη αμυντικά χαφ, τον Σαμαρά αριστερό "φτερό", τον Φετφατζίδη δεξί "φτερό" και τον Λυμπερόπουλο πίσω από τον μοναδικό προωθημένο Σαλπιγγίδη.Η γαλανόλευκη έχασε μεγάλη ευκαιρία στο 14', όταν από γύρισμα του Σαμαρά, ο Σαλπιγγίδης έκανε κακό πλασέ και από το ύψος της μικρής περιοχής κατάφερε να στείλει την μπάλα πάνω από τα δοκάρια άουτ! Τρία λεπτά αργότερα, ο Καραγκούνης εκτέλεσε φάουλ, αναγκάζοντας τον Βάνινς να διώξει σε κόρνερ.Κόντρα στην ροή του αγώνα, η Λετονία άνοιξε το σκορ στο 19ο λεπτό με τον Κάουνα. Ο Φετφατζίδης έκανε λάθος τάκλιν λίγο έξω από το ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής, η μπάλα στρώθηκε στον Λετονό μέσο, που με εύστοχο πλασέ και παρά τις προσπάθειες των Κυριάκου Παπαδόπουλου και Ζαραδούκα, νίκησε τον Σηφάκη γράφοντας το 1-0.Οπως ήταν λογικό, η ψυχολογία άλλαξε στρατόπεδο, με τους γηπεδούχους να έχουν πάρει τα ηνία του αγώνα και να έχουν μεγάλη ευκαιρία να διπλασιάσουν τα τέρματά τους στο 30', όταν μετά από κόρνερ του Κάουνα, ο Μίχαλτσιουκ έπιασε την ψηλοκρεμαστή κεφαλιά, με τον Σηφάκη να πραγματοποιεί εντυπωσιακή επέμβαση.Πάντως πριν βγει το ημίχρονο, η Εθνική μας θα μπορούσε να ισοφαρίσει, όταν στο 44', μετά από κόρνερ και διώξιμο των αμυντικών της Λετονίας, η μπάλα στρώθηκε στον Μάκο, ο οποίος έκανε το σουτ, αλλά ο Βάνινς κράτησε το 1-0 υπέρ της Λετονίας.Με την έναρξη της επανάληψης, ο Σάντος απέσυρε τον Φετφατζίδη, που ήταν αρνητικός και έβαλε στη θέση του τον Τζιόλη. Η Εθνική άρχισε να πιέζει σε μία προσπάθειά της να γυρίσει το παιχνίδι.Στο 49' από σέντρα του Σαμαρά και κεφαλιά πάσα του Λυμπερόπουλου, ο Σαλπιγγίδης έπιασε το σουτ, στέλνοντας την μπάλα πάνω από το δοκάρι, ενώ στο 65' μετά από εξαιρετική σέντρα του Βύντρα, ο Σαμαράς έπιασε δυνατή κεφαλιά, αλλά η μπάλα πέρασε ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Βάνινς!Η πίεση της Εθνικής μας έπιασε τόπο στο 84', όταν ο Καραγκούνης εκτέλεσε κόρνερ, η μπάλα στρώθηκε στον Κυριάκο Παπαδόπουλο που είχε προωθηθεί και με δυνατό σουτ, ο αμυντικός της Σάλκε ισοφάρισε σε 1-1.