23:07 5/5/2012 - Πηγή: AEK365

Σερκλ Μπριζ- Μέχελεν: 2-1
(Βετόκελε 7', Ρούντι 46', 88'- Αλφόνσο 51')
Βήμα Ευρωπης έκανε η Σερλκ Μπριζ που επικράτησε με 3-1 της Μέχελεν.
Η Σερκλ Μπριζ άνοιξε το σκορ με τον Βετόκελε στο 7ο μόλις λεπτό ενώ ο Ρούντι έκανε το 2-0 στο 46'.
Η Μέχελεν κατάφερε να μειώσει με τον Αλφόνσο στο 51' αλλά στο 63' έμεινε με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Ντεστόρμ και δεν μπόρεσε να πετύχει άλλο γκολ. Στο 88' η Σερκλ έκανε το τελικό 3-1 με τον Ρούντι.

Λιρς- Λέουβεν: 1-2
(Αντεσανιά 47'- Ρεμάκλ

60', Ρουλάντς 84')
Νίκη χωρίς αντίκρισμα πέτυχε η Λέουβεν ε 2-1 κόντρα στη Λιρς.
Η Λέουβεν έμεινε με 10 παίκτες από το 35ο λεπτό λόγω αποβολής του Νις και η Λιρς στο 47 άνοιξε το σκορ με τον Αντεσανιά.
Από εκεί και πέρα η Λέουβεν πίεσε και πέτυχε δύο γκολ με τον Ρεμάκλ (60') και Ρούλαντς (84')

Γκέρμιναλ- Μονς: 1-1
(Νταγιάν 12'- Ζαριού 17')
Χρυσή ισοπαλία απέσπασε η Μονς από την Γκέρμιναλ και τσέκαρε Ευρωπαϊκή θέση.
Η Γκέρμιναλ άνοιξε το σκορ με τον Νταγιάν στο 12ο λεπτό, αλλά ο Ζαριού στο 17' έφερε το ματς στα ίσια.

Ζούλτε Βάρεγκεμ- Λόκερεν: 2-2
(Τραϊκόφσκι 72', Μπεριέ 88'- Φαλ 55', 59')
Ισόπαλες 2-2 αναδείχτηκαν Ζούλτε Βάρεγκεμ και Λόκερεν σε ένα αδιάφορο ματς όπως εξελίχθηκε.
Η Λόκρεν προηγήθηκε με 2-0 με γκολ του Φαλ στο 55' και στο 59', αλλά η Ζούλτε έκανε την αντεπίθεση και ισοφάρισε με τα τέρματα των Τραϊκόφσκι (72') και Μπεριέ (88')