Στην Πρέμιερ τα «σφυριά»

19:02 19/5/2012 - Πηγή: AEK365

ΜΠΛΑΚΠΟΥΛ- ΓΟΥΕΣΤ ΧΑΜ: 1-2
Γήπεδο: Γουέμπλεϊ
Την επιστροφή της μετά από απουσία μιας σεζόν από την Πρέμιερ Λιγκ πραγματοποίησε σήμερα η Γουεστ Χαμ. Η ομάδα του Σαμ Αλαρντάις επικράτησε με 2-1 της Μπλάκπουλ σε αγώνα μπαράζ και κέρδισε την άνοδό της.
Η Μπλάκπουλ μπήκε πιο δυνατά στο ματς και στο 4ο λεπτό ο Ντόπι9 έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή με τον Γκριν να διώχνει εντυπωσιακά, ενώ στο 14' και στο 15' οι προσπάθειες του Κέβιν Φίλιπς δε βρήκαν στόχο.
Τελικά η Γουέστ Χαμ ήταν εκείνη που άνοιξε το σκορ στο 35ο λεπτό. ο Τέιλορ έκανε τη διαγώνια μπαλιά και

ο Κάρλτον Κόοουλ με κοντινό σουτ έκανε το 1-0.
Η Μπλάκπουλ μπήκε καλύτερα και στην επανάληψη και στο 48ο λεπτό ισοφάρισε. Ο Ματ Φίλιπς έκανε τη σέντρα και ο Ινς με σουτ στην κίνηση έφερε το ματς στα ίσια.
Στο 64ο λεπτό ο Γκικς πραγματοποίησε μεγάλη επέμβαση σε τετ α τετ με τον Ινς και 67΄ο Ντόμπι αστόχησε από το ύψος του πέναλτι.
Η Γουέστ Χαμ είχε τη δική της μεγά΄λη ευκαιρία στο 79ο λεπτό με το σουτ του Νόλαν να σταματά στο δοκάρι της Μπλάκπουλ.
Η λύτρωση για τα «σφυριά» ήρθε στο 88ο λεπτό, με τον Βαζ Τε να κάνει το τελικό 2-1 με όμορφο σουτ μέσα από την περιοχή.
ΜΠΛΑΚΠΟΥΛ: Γκικς, Ίρλντλι, Μπαπτίστ, Άβατ, Κρέινεϊ, Φέργκιουσον, Άνχελ Μαρτίνεθ (90' Ντίκο), Ντόμπι (90' Μπεντνάρ), Ινς, Μ.Φίλιπς, Κ.Φϊλιπς (71' Σιλβέστρ)
ΓΟΥΕΣΤ ΧΑΜ: Γκριν, Ντεμέλ (57' ΜακΚάρτνεϊ), Ρέιντ, Τόμκινς, Τέιλορ, Νόουμπολ, Νόλαν, Ο'Νίλ (54' Φομπέρτ), Κόλισον, Κόουλ, Βαζ Τε.