05:35 10/11/2013 - Πηγή: AEK365

ΚΥΠΕΛΛΟ ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑΣ- 4ος ΓΥΡΟΣ

Μπενφίκα- Σπόρτινγκ Λ.: 4-3 παρ
(Καρντόσο 12', 42', 45', Λουϊζάο 97'- Καπέλ 37', Μαουρίσιο 62', Σλιμανί 90+2')

Κόντρα στον Ολυμπιακό μπορεί να βρήκαν... τείχος από τον Ρομπέρτο, αλλά στο clasico της Λισσαβόνας οι «Αετοί» τα έβαλαν μαζεμένα, με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Καρντόσο. Ο Παραγουανός άσος έκανε σμπαράλια την άμυνα των «λιονταριών» στο πρώτο ημίχρονο, αφού άνοιξε

το σκορ στο 12' και μετά την ισοφάριση του Καπέλ στο 37', σημείωσε ακόμα δύο τέρματα από το 42' ως το 45'!

Το δεύτερο μέρος ωστόσο ανήκε στην ομάδα του Λεονάρντο Ζαρντίμ, αφού η Μπενφίκα ήταν... σκιά του εαυτού της. Ο Μαουρίσιο μείωσε στο 62' και στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων ήρθε το σοκ της ισοφάρισης με τον Σλιμανί! Το φάσμα μίας ακόμα αποτυχίας για το συγκρότημα του Ζέσους είχε γίνει κάτι παραπάνω από ορατό, αλλά τα... κάστανα από τη φωτιά έβγαλε τελικά ο Λουιζάο, που στην παράταση (97') έκανε το 4-3 κι έδωσε στην ομάδα του την πρόκριση για τους «16» του Κυπέλλου.