00:21 17/4/2015 - Πηγή: AEK365

EUROPA LEAGUE-ΠΡΟΗΜΙΤΕΛΙΚΑ

ΣΕΒΙΛΛΗ-ΖΕΝΙΤ: 2-1
Γήπεδο: Σάντσεθ Πιθχουάν

Μπορεί να βρέθηκε να χάνει ,όμως η κάτοχος του τίτλου, Σεβίλλη, κέρδισε με 2-1 τη Ζενίτ και απέκτησε ελαφρύ προβάδισμα πρόκρισης.

Η Ζενίτ μπήκε πολύ δυνατά στο ματς και στο 29ο λεπτό άνοιξε το σκορ. Ο Ριαζάντεφ έκανε το σουτ, ο Ρίκο απομάκρυνε αλλά στην επαναφορά και πάλι ο Ριαζάντσεφ

έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Ωστόσο στην επανάληψη η Σεβίλλη μπήκε πάρα πολύ δυνατά και στο 73ο λεπτό ο Μπακά έκανε το 1-1. Οι Ισπανοί πίεσαν κι άλλο και πήραν τελικά τη νίκη χάρη σε γκολ του Σουάρεθ στο 88.

ΣΕΒΙΛΛΗ: Ρίκο, Τρεμουλινάς, Κολόντζιεστσακ, Παρέχα, Κόκε (46' Σουάρεθ), Κριτσόβιακ, Ρέγιες, Ιμπόρα (46' Μπιά), Μπανέγα, Βιδάλ, Γκαμεϊρό (64' Γκαμεϊρό)

ΖΕΝΙΤ: Λοντίγκιν, Ανιούκοφ, Λόμπερτς, Γκαράι, Νέτο, Ρόντιτς (65' Μογκιλέβετς), Ριαζάντσεφ (82' Τίμοστσουκ), Σατόφ (75' Κοντζανιγιάζοφ), Γκαρθία, Βίτσελ, Ροντόν.