Σόου από Νεϊμάρ και Ροναλντίνιο (VIDEO)

12:10 28/7/2011 - Πηγή: AEK365
BRASILEIRAO ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΒΡΑΖΙΛΙΑΣ 12η αγωνιστική Το πιο συγκλονιστικό παιχνίδι στο εφετινό πρωτάθλημα της Βραζιλίας ήταν αυτό ανάμεσα στην Σάντος και την Φλαμένγκο. Η Φλαμένγκο αν και βρέθηκε να χάνει με 3-0 τελικά κέρδισε με 5-4 εκτός έδρας έχοντας για μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ροναλντίνιο που σημείωσε χατ-τρικ. Για την Σάντος, σπουδαία απόδοση είχε και ο Νεϊμάρ που βρίσκεται στο επίκεντρο του μεταγραφικού ενδιαφέροντος. Με δυο γκολ
του Μπόργκες και ένα του Νεϊμάρ, η Σάντος μόλις στο 26ο λεπτό βρέθηκε να προηγείται με 3-0. Ωστόσο η Φλαμένγκο δεν πτοήθηκε και μέχρι την λήξη του ημιχρόνου είχε καταφέρει να ισοφαρίσει χάρη σε γκολ των Ροναλντίνιο, Νέβες και Ντέιβιντ. Στο δεύτερο ημίχρονο η Σάντος πήρε εκ νέου το προβάδισμα με το δεύτερο γκολ του Νεϊμάρ στο 51ο λεπτό αλλά η Φλαμένγκο είχε και σε αυτό απάντηση καθώς ισοφάρισε σε 4-4 με τον Ροναλντίνιο στο 68ο λεπτό. Ο πρώην επιθετικός της Μπαρτσελόνα και της Μίλαν ολοκλήρωσε το χατ-τρικ του όταν στο 81ο λεπτό διαμόρφωσε το τελικό 5-4 υπέρ της Φλαμένγκο. Όπως ήταν φυσικό το παιχνίδι αυτό επισκίασε τα υπόλοιπα της 12ης αγωνιστικής από τα οποία ξεχώρισε η, δύσκολη τελικά, επικράτηση της Σάο Πάολο με 4-3 επί της Κοριτίμπα εκτός έδρας. Στο 55ο λεπτό η Σάο Πάολο ήταν μπροστά στο σκορ με 4-0 χάρη σε τέρματα των Παραΐμπα (18ο), Ζουάν (23ο), Νταγκομπέρτο (31ο), Λούκας (55ο). Ωστόσο μετά χαλάρωσε και η Κοριτίμπα προσπάθησε για την ανατροπή αλλά δεν τα κατάφερε μειώνοντας στο τελικό 3-4 με δυο γκολ του Μπιλ και ένα του Ραφίνια. Έτσι η Σάο Πάολο, με έναν αγώνα περισσότερο, μείωσε στους τρεις βαθμούς την διαφορά της από την πρωτοπόρο Κορίνθιανς. Η 12η αγωνιστική ολοκληρώνεται τα ξημερώματα με τις αναμετρήσεις Βάσκο Ντα Γκάμα-Μπαΐα Σεάρα-Ατλέτικο Παραναένσε