Σκληρό… πορνό στο «Ολντ Τράφορντ»

20:05 28/8/2011 - Πηγή: AEK365
ΠΡΕΜΙΕΡ ΛΙΓΚ 3η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΓΙΟΥΝΑΪΤΕΝΤ - ΑΡΣΕΝΑΛ 8-2 ΓΗΠΕΔΟ: Ολντ Τράφορντ Σε... σάκο του μποξ μετέτρεψε την Άρσεναλ η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, καθώς την διέλυσε με 8-2, ανεβαίνοντας παράλληλα στην κορυφή της Πρέμιερ Λιγκ μαζί με την «συμπολίτισσα», Σίτι. Αυτή η βαριά ήττα για τους «κανονιέρηδες» μπορεί να φέρει άμεσες εξελίξεις στον σύλλογο, καθώς ο Αρσέν Βενγκέρ δείχνει να σκέφτεται να εγκαταλείψει τους Λονδρέζους που ξεπούλησαν τους παίκτες τους φέτος το καλοκαίρι, δίνοντας Φάμπρεγας και Νασρί. Στο 22' ο Άντερσον «έσκαψε» την μπάλα και ο Γουέλμπεκ με ψηλοκρεμαστή κεφαλιά, ανάμεσα από τρεις αμυντικούς της Άρσεναλ, έκανε το 1-0 για τους «κόκκινους διαβόλους». Στο 25' ο Έβανς ανέτρεψε τον Γουόλκοτ μέσα στην περιοχή του Ντε Χέα, με τον διαιτητή να καταλογίζει πέναλτι. Όμως ο Φαν Πέρσι δεν μπόρεσε να «νικήσει» τον Ντε Χέα που απέκρουσε στη δεξιά του γωνία. Τρία λεπτά αργότερα ο Γιάνγκ με εκπληκτικό σουτ στο «παραθυράκι» του Σέσνι διπλασίασε τα τέρματα της Γιουνάιτεντ, κάνοντας το 2-0. Η συνέχεια ανήκε και πάλι στη Γιουνάιτεντ, καθώς στο 41' ο Ρούνεϊ με εκπληκτική απευθείας εκτέλεση φάουλ ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 3-0 για τους «μπέμπηδες». Από την πλευρά της η Άρσεναλ κατάφερε στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου με δεξί διαγώνιο πλασέ του Γουόλκοτ να μειώσει σε 3-1. Το... πάρτι της Μάντσεστερ συνεχίστηκε και στο δεύτερο ημίχρονο, καθώς στο 64' ο Ρούνεϊ και πάλι με απευθείας εκτέλεση φάουλ, πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του γκολ, κάνοντας το 4-1. Τρία λεπτά αργότερα ήταν η σειρά του Νάνι να γράψει το όνομά του στον πίνακα των σκόρερ, καθώς με πλασέ πραγματοποίησε το 5-1. Όμως η Γιουνάιτεντ δεν σταμάτησε εκεί, καθώς στο 70' ο Γιάνγκ έβγαλε ωραία πάσα στον Παρκ και αυτός με σουτ «έγραψε» το 6-1. Η Άρσεναλ από την πλευρά της μπόρεσε να... αντιδράσει τέσσερα λεπτά αργότερα, όταν ο Φαν Πέρσι από κοντά με σουτ μείωσε σε 6-2. Όμως η Μάντσεστερ δεν σταμάτησε εκεί, καθώς στο 82' ο Ρούνεϊ με εκτέλεση πέναλτι, ο Τζένκινσον ανέτρεψε τον Τσιτσαρίτο και πήρε κόκκινη κάρτα, πέτυχε χατ- τρικ, και έκανε το 7-2. Το... μαρτύριο της Άρσεναλ «σταμάτησε» στο 90', όταν ο Γιάνγκ με πολύ ωραίο σουτ «έγραψε» το τελικό 8-2. ΓΙΟΥΝΑΪΤΕΝΤ: Ντε Χέα, Σμάλινγκ, Τζόουνς, Έβανς, Εβρά, Κλέβερλι, Άντερσον (68' Γκιγκς), Νάνι (68' Παρκ), Γιάνγκ, Ρούνεϊ, Γουέλμπεκ (35' Τσιτσαρίτο) ΑΡΣΕΝΑΛ: Σέσνι, Τζένκινσον, Ντζουρού, Κοσιελνί, Τραορέ, Κοκουέλιν (62' Όξλεϊντ - Τσάμπερλεϊν), Ράμσι, Ροσίτσκι, Γουόλκοτ (84' Σαμάκ), Αρσάβιν, Φαν Πέρσι (84' Λάνσμπουρι)