Οκτάρα της Γιουνάιτεντ στο... πτώμα της Αρσεναλ

Η επέλαση του Μάντσεστερ στη φετινή Premier League συνεχίστηκε και στην 3η αγωνιστική της Premier League αφού μετά την πεντάρα της Σίτι στο Λονδίνο επί της Τότεναμ, ήρθε λίγη ώρα αργότερα η 8άρα (!) της Γιουνάιτεντ επί της Αρσεναλ, της οποίας επικράτησε 8-2! Η τραγική κατάσταση στην οποία βρίσκονται οι κανονιέρηδες
αυτή την περίοδο, έδωσε την ευκαιρία στη Γιουνάιτεντ να... ασελγήσει πάνω της, αφού οι παίκτες του Σερ Αλεξ Φέργκιουσον έκαναν πάρτι απέναντι στα... παιδάκια του Αρσέν Βενγκέρ.Ο αλσατός, ο οποίος μετά τις αποχωρήσεις των Φάμπρεγας και Νασρί, έχει αφήσει... ανοχύρωτη την ομάδα του, είδε τους ποδοσφαιριστές του να πελαγοδρομούν μέσα στο Ολντ Τράφορν και να γίνονται βορά στις διαθέσεις των Κόκκινων Διαβόλων, που χάρισαν μια μεγαλοπρεπέστατη παράσταση στους οπαδούς τους.Το σκορ άνοιξε στο 22` ο Γουέλμπεκ με κοντινή κεφαλιά, μετά από παιδαριώδη λάθη στο κέντρο της άμυνας των λονδρέζων. Στο 27` ο Ντε Χέα απέκρουσε εκτέλεση πέναλτι του Φαν Πέρσι και από εκεί και πέρα, άνοιξε ο... ασκός του Αιόλου.Στο 28` ο Γιανγκ με καταπληκτικό σουτ έξω από την περιοχή έκανε το 2-0, ο Ρούνεϊ στο 41` με απευθείας εκτέλεση φάουλ πέτυχε το 3-0, ενώ στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου, ο Γουόλκοτ μείωσε για την αντίπαλο του Ολυμπιακού στους ομίλους του Champions League σε 1-3.Τα τρία γκολ στο πρώτο μέρος ήταν το... ορεκτικό της Γιουνάιτεντ, αφού στο δεύτερο 45λεπτο, χάθηκε η μπάλα. Στο 64`, ο Ρούνεϊ -και πάλι με απευθείας εκτέλεση φάουλ- έκανε το 4-1, τρία λεπτά αργότερα ο Νάνι πέτυχε το 5-1 και στο 70` ο Παρκ, δύο λεπτά αφού είχε μπει στον αγωνιστικό χώρο, έκανε το 6-1, με τους παίκτες της Αρσεναλ να βρίσκονται εκτός τόπου και χρόνου και τον Βενγκέρ να ντρέπεται να αντικρίσει την ομάδα του!Ο Φαν Πέρσι προσπάθησε να περισώσει λίγο την κατάσταση στο 74` με το 2-6, όμως ο Ρούνεϊ δεν είχε πει την τελευταία του κουβέντα και με πέναλτι (ανατροπή του Γουόλκοτ στον Εβρά) στο 82` έγραψε το 7-2.Στο μεταξύ ο Τζένκινσον είχε αντικρίσει τη δεύτερη κίτρινη του Γουέμπ στο 77` και στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης, ο Γιανγκ ολοκλήρωσε το... πανηγύρι με το 8-2!Αν μη τι άλλο, ένα ντροπιαστικό απόγευμα για την Αρσεναλ και ένας θρίαμβος για τη Γιουνάιτεντ, που θα μείνει στην ιστορία του αγγλικού πρωταθλήματος.Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (Φέργκιουσον): Ντε Χέα, Εβρά, Τζόουνς, Εβανς, Σμόλινγκ, Αντερσον (68` Γκιγκς), Νάνι (68` Παρκ), Γιανγκ, Κλέβερλι, Ρούνεϊ, Γουέλμπεκ (35` Ερνάντεζ)Αρσεναλ (Βενγκέρ): Σέζνι, Κοσιελνί, Ντζουρού, Τζένκινσον, Τραορέ, Ροζίτσκι, Γουόλκοτ, Ράμσεϊ, Αρσάβιν, Κόκελιν (62` Τσάμπερλεϊν), Φαν ΠέρσιΣτο τέλος η ΣτόουκΣτο άλλο ματς της Κυριακής (28/8), η Στόουκ πέρασε από την έδρα της Γουέστ Μπρομ με γκολ του Σότον στο 89ο λεπτό. Με αυτή τη νίκη της, η ομάδα του Τόνι Πούλις έφτασε τους πέντε βαθμούς και βρίσκεται στην 9η θέση του βαθμολογικού πίνακα, την ώρα που η Γουέστ Μπρομ ακόμα δεν έχει καταφέρει να πάρει ούτε έναν βαθμό σε τρία ματς και προφανώς βρίσκεται στην τελευταία θέση.Αναλυτικά τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 3ης αγωνιστικής:Σάββατο (27/8)Αστον Βίλα - Γου