Σήκωσε την κούπα η ΑΝΙΚΗΤΗ ΑΕΚάρα!

21:14 1/2/2014 - Πηγή: AEK365

Η ΑΕΚ έφτασε στην πηγή και ήπιε νερό. Η τεράστια ομάδα βολεϊ της Ενωσης νίκησε τον πολύ δυνατό και άξιο αντίπαλο Φοίνικα Σύρου με 3-2 σετ παρότι έμεινε δύο φορές πίσω στο σκορ με 1-0 και 2-1 και σήκωσε την πρώτη κούπα στην ιστορία του τμήματος βόλεϊ. Μια τεράστια δικαίωση για τους Κοτσάτο και Αλεξίου που όχι μόνο κατέβασαν την ομάδα στην Α1 αλλά την οδήγησαν και στην κούπα με το "καλημέρα", για τον ΚΥΡΙΟ Φλαούνα που έπεσε στα βαθειά και κολύμπησε υπέροχα, για

όλα τα παιδιά που έπαιξαν με τράστια ψυχή και πάνω από όλα για τον υπέροχο κόσμο της ΑΕΚ και ιδίως για αυτούς που ακολουθούν και στηρίζουν ομάδα από τότε που ξεκίναγε το όνειρο σε ένα ανοικτό γηπεδάκι, πρώην θερινό σινεμά στο Γαλάτσι, και στο κλειστού της Λεοντείου στα Πατήσια που είχαν άξιους συνεχιστές αυτό το υπέροχο διήμερου τα αδέρφια της ORIGINAL από τον Βερο και όλη την Βόρειο Ελλάδα. Είναι μια νύχτα χαράς για την ΑΕΚ που ΕΡΧΕΤΑΙ ΑΠΟ ΠΑΝΤΟΥ.

Δραματικό το πρώτο σετ

Το παιχνίδι ξεκίνησε με την ΑΕΚ να μένει πίσω στο σκορ από τον Φοίνικα, ο οποίος έδειχνε να πατάει καλύτερα. Οι τυπικά γηπεδούχοι κατάφεραν μάλιστα να πάρουν και διαφορά ασφαλείας (20-16), με την Ένωση να προσπαθεί και να καταφέρνει να ισοφαρίσει, αλλά και να προσπεράσει στο σκορ (23-24). Δεν κατάφερε, όμως να συνεχίσει στους ίδιους ρυθμούς κι έτσι βρέθηκε πίσω στο σκορ με 1-0 σετ.
Έπειτα, η ΑΕΚ της Καρδιάς ανέβασε τις επιδόσεις της και με συνοπτικές διαδικασίες κατάφερε να επιβάλλει το ρυθμό της και να πάρει άνετο προβάδισμα (15-23). Έτσι, έφτασε στην ισοφάριση των σετ σε 1-1 με την πίστη να συνεχίσει με καλή αμυντική κι επιθετική λειτουργία και στη συνέχεια.
Στο τρίτο σετ η ομάδα του Άκη Φλαούνα ήταν αυτή που μπήκε αποφασισμένη να πάρει το σετ και να κάνει το 2-1, αλλά παρά το μικρό προβάδισμα (9-10) που πήρε δεν μπόρεσε να τα καταφέρει, αφού παρουσίασε προβλήματα σε υποδοχή και μπλοκ με αποτέλεσμα να γίνει το 25-22 και να μείνει πίσω στο σκορ με 2-1 σετ.

Ο μεγάλος Τόρες
Το εκρηκτικό ξεκίνημα της Ένωσης στο τέταρτο σετ της έδωσε τη δυνατότητα να βρεθεί μπροστά (15-19) και με την καλή εικόνα, αλλά και την ώθηση που πήρε από τους οπαδούς της βρέθηκε να ισοφαρίζει σε 2-2 σετ και να στέλνει το ματς στο τάι μπρέικ.
Εκεί, οι «κιτρινόμαυροι» έβγαλαν πάθος και δεν άφησαν περιθώρια στην ομάδα της Σύρου, με αποτέλεσμα να βρεθούν μπροστά, παρά την προσπάθεια των αντιπάλων να πιέσουν. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα η ΑΕΚ να φτάσει στην κατάκτηση του σετ και να πανηγυρίσει την κατάκτηση του Λιγκ Καπ.

Τα σετ: 27-25, 19-25, 25-22, 12-15

ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Τερζής 2 (2 μπλοκ), Τσας 21 (19/37 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Ντιάτσκοφ 16 (12/33 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ, 57% υπ - 32% άριστες), Τακουρίδης 10 (6/10 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Πελεκούδας 7 (4/9 επ, 3 μπλοκ), Λάππας 15 (13/21 επ, 2 μπλοκ, 46% υπ - 13% άριστες) / Παπαδημητρίου (λ, 43% υπ - 17% άριστες), Γιάνουσεκ 5 (5/8 επ, 70% υπ - 50% άριστες), Σφενδυλάκης 1 (1 άσσος).

ΑΕΚ (Άκης Φλαούνας): Μαντέκας 15 (12/23 επ, 3 μπλοκ, 71% υπ - 47% άριστες), Τόρρε 15 (10/14 επ, 5 μπλοκ), Κατσανεβάκης 11 (8/11 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Κρέτσης 4 (3 άσσοι, 1 μπλοκ), Παγιάν 24 (22/38 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ) / Γκούζντα (λ, 76% υπ - 60% άριστες), Νοβοσέλατς 1 (1 μπλοκ), Ρουμελιωτάκης, Χατζόπουλος.