23:53 26/5/2013 - Πηγή: AEK365

LIGUE 1'- 38η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

Αζαξιό-Νις: 0-2
(Τσβίτανιτς 50', Μποτέκ 77')

Στο φώτο φίνις πήρε το Ευρωπαϊκό εισιτήριο η Νις που επικράτησε της Αζαξιό με 2-0 και εκμεταλλεύτηκε τη γκέλα της Λιλ.
Η Νις άνοιξε το σκορ με τον Τσβίτανιτς στο 50ο λεπτό ενώ στο 77' ο Μποτέκ έκανε το 2-0.

Λοριάν- Παρί Σ.Ζ.: 1-3
(Λε Λαν 84' πεν.- Ιμπραΐμοβιτς 51', Γκαμεϊρό 63', 65')

Στο «Μουστουάρ» γράφτηκε

ιστορία... Η ήδη πρωταθλήτρια Παρί Σεν Ζερμέν επικράτησε 3-1 της αδιάφορης Λοριάν, ωστόσο τα «φώτα» πήγαν στους Ιμπραΐμοβιτς, Γκαμεϊρό και Ζιουλί. Ο Σουηδός επιθετικός στο 51' πέτυχε το 30ο του τέρμα στη σεζόν, με την τελευταία φορά που επετεύχθη η συγκεκριμένη συγκομιδή τερμάτων στη Ligue 1 από έναν παίκτη, να ήταν το 1990 από τον θρυλικό Ζαν-Πιερ Παπέν. Με τα δύο γκολ που πέτυχε ο Γκαμεϊρό (62' και 65') οι πρωτευουσιάνοι έφτασαν τα 101 σε όλες τις διοργανώσεις φέτος, σπάζοντας το ρεκόρ της ομάδας του 1982/83 που είχε σταματήσει στα 100.

Τέλος, στο 72ο λεπτό ο Λουντοβίκ Ζιουλί έγινε αλλαγή και όλο το «Μουστουάρ» σηκώθηκε όρθιο για να αποθεώσει, καθώς ο 36χρονος μεσοεπιθετικός είπε «αντίο» στους αγωνιστικούς χώρους ύστερα από 19 χρόνια καριέρας.

Τουλούζ- Μονπελιέ: 2-0
(Μπεν Γιεντέρ 5', 11')

Τη νίκη με 2-0 πήρε η Τουλούζ κόντρα στη Μονπελιέ σε ένα αδιάφορο ματς.
Η Τουλούζ άνοιξε το σκορ στο 5ο μόλις λεπτό με τον Μπεν Γιεντέρ, ο οποίος έκανε και το 2-0 στο 11'.

Λιλ- Σεντ Ετιέν: 1-1
(Καλού 43'- Χαμουμά 59')

Αυτοκτόνησε η Λιλ που κόλλησε στο 1-1 με τη Σεντ Ετιέν κι έχασε το Ευρωπαϊκό εισιτήριο. Η Σεντ Ετιέν από την άλλη έχει κλειδώσει μια θέση στην Ευρώπη μέσω του Λιγκ Καπ.
Η Λιλ έκανε το 1-0 με τον Καλού στο 43ο λεπτό, αλλά στο 59' ο Χαμουμά έκανε το 1-1. Η Σεντ Ετιέν έχασε τον Γκουιλαβογκουί στο 67ο λεπτό,

Λιόν- Ρεν: 2-0
(Λισάντρο Λόπες 23' πεν., Γκρενιέ 69')

Την 3η θέση που οδηγεί στο προκριματικά του Τσάμπιονς Λιγκ κλείδωσε η Λιόν που επικράτησε με 2-0 της Ρεν
Ο Λισάντρο Λόπες έβαλε μπροστά στο σκορ τη Λιόν στο 23ο λεπτό, ενώ στο 69' ο Γκρενιέ έγραψε το 2-0.

Μπαστιά- Σοσό: 0-0

Την ισοπαλία που την κράτησε στην κατηγορία απέσπασε η Σοσό στην έδρα της Μπαστιά και μάλιστα χωρίς τέρματα.

Μπορντό- Εβιάν: 2-1
(Ντιαμπατέ 5' πεν., 34'- Σαγκμπό 45+3' πεν.)

Η Εβιάν έχασε με 2-1 από την Μπορντό αλά ευτυχώς για εκείνη θα συνεχίσει στη Ligue 1'.
Η Μπορντό άνοιξε το σκορ με το πέναλτι του Ντιαμπατέ στο 5ο μόλις λεπτό, ενώ στο 34' ο ίδιος παίκτης έκανε και το 2-0. η Εβιάν μείωσε με γκολ-πέναλτι του Σαγκμπό στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους,

Μαρσέιγ- Ρεμς: 0-0

Στο 0-0 κόλλησαν Μαρσέιγ και Ρεμς σε ένα αδιάφορο ματς, χωρίς πολλές φάσεις.

Βαλενσιέν- Τρουά: 2-1
(Ανγκουά 67' αυτ.-,, Πουζόλ 88'Νιβέ 12')

Την ήττα με 2-1 από τη Βαλενσιέν γνώρισε η Τρουά και υποβιβάστηκε στη 2η κατηγορία.
Η Τρουά άνοιξε το σκορ με τον Νιβέ στο 12ο λεπτό, αλλά στο 67' η Βαλενσιέν ισοφάρισε με το αυτογκόλ του Ανγκουά. Τη νίκη στη Βαλενσιέν έδωσε ο Πουζόλ στο 88ο λεπτό.

Μπρεστ- Νανσί: 1-2
(Μπέντσοπ 90+1'- Πουιγκρενιέ 11', 30')

Με τα κεφάλι ψηλά αποχώρησε η Νανσί από τη Ligue 1' καθώς επικράτησε με 2-1 της Μπρεστ.
Η Νανσί έκανε το 1-0 στο 11ο λεπτό με τον Πουιγκρενιέ, ο οποίος έγραψε και το 2-0 στο 30'. Η Μπρεστ μείωσε στις καθυστερήσεις με τον Μπέντσοπ.