LA LIGA-18η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΘΕΛΤΑ-ΒΑΛΕΝΘΙΑ: 1-1
Γήπεδο: Μπαλαΐδος

Ισόπαλες 1-1 αναδείχθηκαν Θέλτα και Βαλένθια.

Στο 9ο λεπτό ο Άλβες είπε όχι εντυπωσιακά σε σουτ του Ορεγιάνα, ενώ στο 20' ήταν η σειρά του Άλβαρες να αποκρούσει την κεφαλιά του Αλκάθερ. Και τελικά στο 43ο λεπτό η Βαλένθια πήρε κεφάλι στο σκορ χάρη σε γκολ του Ροδρίγο.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα στην επανάληψη και στ 61ο λεπτό ο Ορεγιάνα έφερε στα ίσα το σκορ.

ΘΕΛΤΑ: Άλβαρες, Ραντόχα, Γκόμεθ, Φοντάς, Μάγιο (46' Νολίτο), Κρον Ντέλι,

Φερνάντες (79' Α.Φερνάντες), Τζόνι, Ορεγιάνα, Τσάρλες.

ΒΑΛΕΝΘΙΑ: Άλβες, Ορμπάν, Οταμέντι, Μουστάφι, Μπαραγάν, Γκόμες, Παρέχο (80' Φουέγο), Πέρεθ, Ροδρίγο (90+2' Κανσέλο), Νεγρέδο (65' Ντε Παούλ), Αλκάθερ.

ΜΑΛΑΓΑ-ΒΙΓΙΑΡΕΑΛ: 1-1
Γήπεδο: Ροσαλέδα

Μοιρασιά στο «Ροσαλέδα» με τις Μάλαγα και Βιγιαρεάλ να μένουν στο 1-1.

Το πρώτο μέρος ανήκε στη Βιγιαρεάλ, η οποία στις καθυστερήσεις κατάφερε να ανοίξει το σκορ με τον Τζόνααν ντος Σάντος.

Ωστόσο στην επανάληψη η Μάλαγα μπήκε καλύτερα κι έφτασε στην ισοφάριση στο 59ο λεπτό με τον Αμραμπάτ.

ΜΑΛΑΓΑ: Καμενί, Ροζάλες, Ανχελέρι, Τόρες, Αντούνιες, Ρέθιο, Νταρντέρ, Ντούντα (77' Λουίς Αλμπέρτο), Σάμουελ (58' Χουάνμι), Καστιγιέχο, Αμραμπάτ (60' Γκαρθία)

ΒΙΓΙΑΡΕΑΛ: Ασένχο, Γκάμπριελ, Μάριο, Ρουίθ, Ρουκάβινα, Μπρούνο, Τσερίσεφ (73' Γκόμεθ), Τριγκέρος (77' Πίνα), Ντος Σάντος, Ούτσε, Βιέτο (65' Τζιοβάνι ντος Σάντος)

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ-ΕΣΠΑΝΙΟΛ: 3-0
Γήπεδο: Σαντιάγκο Μπερναμπέου

Σεφτέ για τη νέα χρονιά έκανε η Ρεάλ, που κέρδισε με 3-0 την Εσπανιόλ.

Το ματς ξεκίνησε πολύ δυνατά με τη Ρεάλ να έχει δοκάρι στο 10ο λεπτό με τον Καρίμ Μπενζεμά και στο 12' Ο Ρονάλντο έκανε το γύρισμα από αριστερά και ο Χάμες με πλασέ από το ύψος του πέναλτι, έγραψε το 1-0. Και στο 28ο λεπτό, ο Μπέιλ με όμορφη εκτέλεση φάουλ, έκανε το 2-0.

Στο 53ο λεπτό η Ρεάλ έμεινε με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Κοεντράο, ενώ στο 57' ο Κασίγια είπε όχι σε σουτ του Μπέιλ. Το τελικό 3-0 διαμόρφωσε στο 77ο λεπτό ο Νάτσο.

ΡΕΑΛ: Κασίγιας, Αρμπελόα, Πέπε, Βαράν, Κοεντράο, Ίσκο, Κρόος (81' Κεντίρα), Χάμες Ροντρίγκες (54' Νάτσο), Μπέιλ, Μπενζεμά (63' Ιγιαραμένδι), Ρονάλντο.

ΕΣΠΑΝΙΟΛ: Κασίγια, Κολότο, Γκονζάλες, Αρμπίγια, Φουέντες, Ζόρνταν (68' Στουάνι), Κάνιας, Σάντσεθ (61' Λούκε), Καϊσέδο, Γκαρθία (81' Αμπραχάμ), Μοντάνιες.