JUPILER LEAGUE-5η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

Λιρς-Σαρλερουα: 0-2
(Κεμπανό 58', Κιταμπάλα 60')

Μεγάλο διπλό με 2-0 για τη Σαρλερουά επί της Λιρς.

Ο Κεμπανό έκανε το 1-0 στο 58' και δύο λεπτά μετά ο Κιταμπάλα έγραψε το 2-0. Στις καθυστερήσεις η Λιρς έχασε με κόκκινη τον Μεσαουντί.

Ζούλτε Βάρεγκεμ-Μουσκρόν: 1-1
(Ανεκέ 89'-Πεϊρέ 39')

Στο 1-1 έμειναν Ζούλτε Βάρεγκεμ και Μουσκρόν.

Η Μουσκρόν άνοιξε το σκορ στο 39ο λεπτό με τον Πεϊρέ, αλλά στο 45' έχασε τον Ντελακούρ με κόκκινη κάρτα κι έτσι στο 89' η

Ζούλτε ισοφάρισε με τον Ανεκέ. Στις καθυστερήσεις και η Ζούλτε έμεινε με 10 παίκτες, λόγω αποβολής του ΝτΆν.

Κορτράικ-Οστάνδη: 0-2
(Κουλιμπαλί 51', 64')

Σημαντικό διπλό με 2-0 πέτυχε η Οστάνδη μέσα στην έδρα της Κορτράικ.

Η Οαστάνδη άνοιξε το σκορ στο 51ο λεπτό με τον Κουλιμπαλί, ο οποίος έκανε και το 2-0 στο 64'

Σταντάρ Λ.-Βέστερλο: 2-2
(Λουίς 17', Ντε Καμάργκο 56'-Γκουνονγκμπέ 5', 35')

Για 3ο σερί ματς χωρίς νίκη έμεινε η Σταντάρ Λιέγης, που κόλλησε στο 2-2 με τη Βέστερλο.

Η Βέστερλο άνοιξε το σκορ με τον Γκουνονγκμπέ στο 5ο μόλις λεπτό, αλλά στο 17' ο Λουίς έκανε το 1-1. Στο 35' ο Γκουνονγκμπέ έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στην Βέστερλο, αλλά στο 56' ο Ντε Καμάργκο ισοφάρισε. Στο 72' η Σταντάρ κέρδισε πέναλτι και την κόκκινη του Απάου, αλλά ο Μ'Ποκού δεν μπόρεσε να σκοράρει από τα 11 μέτρα.