Σάρωσε η Μονακό

22:21 3/8/2013 - Πηγή: AEK365

Έτοιμη για να πρωταγωνιστήσει στη φετινή Ligue 1 έδειξε η Μονακό, καθώς επικράτησε με σκορ 5-2 στο «Stade de Louis II» της Τότεναμ.Οι νεοφώτιστοι στην πρώτη κατηγορία της Γαλλίας προηγήθηκαν μόλις στο 15ο λεπτό με τον Αντρέα Ράγκι, ενώ λίγο μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου πήραν προβάδισμα τριών τερμάτων με τους Λούκας Αριέλ Οκάμπος (47') και Ραδαμέλ Φαλκάο (49'). Εννέα λεπτά αργότερα

τα «σπιρούνια» έδειξαν σημάδια... ύπαρξης όταν ο Χάρι Κέιν μείωσε σε 3-1. Ωστόσο ο Φαλκάο ανέβασε τον δείκτη του σκορ σε 4-1 με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα στο 66'.

Το... μαρτύριο δεν είχε τέλος για την Τότεναμ, καθώς μετά από πέντε λεπτά, ο Ομπαντί διπλασίασε επίσης τα προσωπικά τέρματά του κάνοντας το 5-1.

Το τελικό 5-2 διαμόρφωσε ο Άντρος Τάουνσεντ στο 85ο λεπτό.

Μονακό: Σούμπασιτς, Ράγκι, Κουρζάβα, Καρβάλιο, Αμπιντάλ, Τουλαλάν, Ομπαντί, Μουτίνιο, Καράσκο, Ροντίγκες, Φαλκάο

Τότεναμ: Γιορίς, Γουόκερ, Φράιερς, Λίβερμορ, Ρόουζ, Ντεμπελέ, Πάρκερ, Λένον, Σαλντί, Σίγκουρντσον, Ντεφό