Προβάρει το δαχτυλίδι ο Λεμπρόν

09:21 20/6/2012 - Πηγή: AEK365

ΤΕΛΙΚΟΙ NBA

ΜΑΪΑΜΙ ΧΙΤ-ΟΚΛΑΧΟΜΑ ΣΙΤΙ ΘΑΝΤΕΡ 104-98 (3-1)

Οι Μαϊάμι Χιτ κέρδισαν στον τέταρτο τελικό του NBA την Οκλαχόμα Σίτι Θάντερ με 104-98 έκαναν το 3-1 στην σειρά και πλέον χρειάζονται μόλις μια νίκη στα τρία επόμενα παιχνίδια για να κατακτήσουν το πρωτάθλημα.
Η Θάντερ ξεκίνησε πολύ δυνατά το παιχνίδι και με πολύ καλή άμυνα κατάφερε να περιορίσει τα επιθετικά ατού των Χιτ και κατάφερε να προηγείται στην πρώτη περίοδο ακόμα και με 17 πόντους διαφορά, 33-16, την ώρα που οι παίκτες των Χιτ είχαν 8/23 δίποντα. Η πρώτη περίοδος

ολοκληρώθηκε με εύστοχο τρίποντο του Κόουλ που μείωσε την διαφορά στους 14, 33-19.
Στην αρχή της δεύτερης περιόδου, οι Χιτ με σερί 13-0 κατάφερε να μειώσει στον πόντο 32-33 με την Θάντερ να βρίσκει τον δρόμο προς το καλάθι μετά από τέσσερα λεπτά. Από εκείνο το σημείο οι δυο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ με το ημίχρονο να τελειώνει με την Θάντερ μπροστά στο σκορ 46-49.
Στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου οι Χιτ πέρασαν μπροστά στο σκορ με 50-49 και στα μισά της τρίτης περιόδου έφτασαν και στο +6 χάρη στην πληθώρα επιθετικών επιλογών που είχαν την ίδια στιγμή που στην Θάντερ τα περίμεναν όλα από τον Γουέστμπρουκ. Τελικά η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με τους Χιτ να βρίσκονται μπροστά στο σκορ με 79-75.
Στην τελευταία περίοδο ο Γουέστμπρουκ επιχείρησε να κερδίσει μόνος του το παιχνίδι για την Θάντερ και όταν οι Χιτ βρέθηκαν μπροστά με +7, 90-83, εκείνος με συνεχόμενους πόντους ισοφάρισε σε 90-90. Μάλιστα ο τραυματισμός του Λεμπρόν Τζέιμς έδωσε την ευκαιρία στους φιλοξενούμενους να πάρουν ξανά το προβάδισμα με 94-92. Τότε ο Λεμπρόν παρά τον τραυματισμό του μπήκε στο παιχνίδι και με την βοήθεια του Ουέιντ έφερε και πάλι τους Χιτ στο +5, 99-94. Ο Τζέιμς αποσύρθηκε ξανά στον πάγκο αλλά αυτή την φορά ο Ουέιντ μαζί με τον Τσάλμερς κάλυψαν αποτελεσματικά το κενό του και έτσι οι Χιτ έκαναν το 3-1 και θέλουν μια νίκη για να πάρουν τον τίτλο.
Κορυφαίος των νικητών ήταν ο Λεμπρόν Τζέιμς με 26 πόντους, 9 ριμπάουντ, 12 ασίστ και 2 κλεψίματα με τον Ουέιντ να ακολουθεί με 25 πόντους και 5 ριμπάουντ. Ο Γουέστμπρουκ με 43 πόντους, 7 ριμπάουντ και 5 ασίστ προσπάθησε μόνος του να δώσει στην Θάντερ την νίκη καθώς ο Ντουράντ δεν βρέθηκε σε καλή μέρα παρά τους 28 πόντους. Τα ξημερώματα της Παρασκευής και πάλι στο Μαϊάμι θα διεξαχθεί ο πέμπτος τελικός.

Τα δωδεκάλεπτα: 18-33, 46-49, 79-75, 104-98

Χιτ (Σπόελστρα): Τζέιμς 26 (9 ριμπάουντ, 12 ασίστ, 2 κλεψίματα), Ουέιντ 25 (5 ριμπάουντ), Μπος 13 (9 ριμπάουντ), Μπατιέ 4 (5 ριμπάουντ), Χάσλεμ, Τζόουνς 3, Μίλερ, Τσάλμερς 25, Κόουλ 8.
Θάντερ (Μπρουκς): Ντουράντ 28 (3 ασίστ), Γουέστμπρουκ 43 (7 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Πέρκινς 4, Χάρντεν 8 (10 ριμπάουντ), Σεφολόσα 5, Ιμπάκα 4 (7 ριμπάουντ), Κόλισον 6, Φίσερ.