Προβάδισμα για Διομήδη

22:22 20/5/2012 - Πηγή: AEK365

Το πρώτο και πιο αποφασιστικό βήμα για την κατάκτηση του Τσάλεντζ Καπ πραγματοποίησε ο Διομήδης Άργους, ο οποίος επικράτησε στον 1ο τελικό 26-23 Βάκερ Τουν. Ο πρωταθλητής Ελλάδος έχοντας την αμέριστη συμπαράστασης 1.500 και πλέον φιλάθλων που κατέφθασαν στο κλειστό του Λουτρακίου απ' όλη την Ελλάδα κατέβαλε την αντίσταση των Ελβετών και πήρε προβάδισμα ενόψει της ρεβάνς, που θα διεξαχθεί 28 του μηνός στο Τουν. Έτσι οι «Λύκοι» παραμένουν πιστοί στο όνειρο να φέρουν στην Ελλάδα

το πρώτο ευρωπαϊκό τρόπαιο στο χάντμπολ. Η ομάδα του Δημήτρη Δημητρούλια μπορούσε να πάρει και ακόμα καλύτερο σκορ, όταν προηγήθηκε με 5 γκολ (25-20), τρία λεπτά πριν το φινάλε, αλλά η δίλεπτη αποβολή του Σαμαρά, άλλαξε την αριθμητική ισορροπία.
Αξίζει να σημειωθεί πως εκτός από τα τρία γκολ διαφοράς ο Διομήδης έχει υπέρ του και το χαμηλό σκορ, οπότε ευνοείται στη ρεβάνς σε οποιαδήποτε ήττα με 3 γκολ διαφοράς, εφόσον πετύχει 24 γκολ και πάνω.
Στο αγωνιστικό μέρος το πρώτο δεκάλεπτο του ματς ήταν αναγνωριστικό και ισορροπημένο. Ο Διομήδης πήρε... κεφάλι στο σκορ για πρώτη φορά στο ματς 7-5 στο 19' με γκολ του Τάσκοβιτς. Στην συνέχεια για το επόμενο πεντάλεπτο κατόρθωσε να διατηρήσει το προβάδισμα. Το ξέσπασμα ήρθε στο 24:58, όταν οι «Λύκοι» εκμεταλλεύτηκαν την «καυτή» έδρα, την εξαιρετική τους άμυνα και τον Χριστόφορο Νούνγκοβιτς που πραγματοποιούσε την μια απόκρουση μετά την άλλη. Έτσι το 9-7 έγινε 13-7 μέσα σε 5 λεπτά και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 13-8.
Στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου ωστόσο οι Ελβετοί έκαναν την αντεπίθεση τους, φτάνοντας στην ισοφάριση στο 37' (13-13) με σερί 6-0. Κάπου εκεί μίλησε ο Γιώργος Ζαραβίνας, όπου με δύο προσωπικά τέρματα έγραψε το 16-13. Η Βάκερ ισοφάρισε ξανά 17-17 στο 45' με τον Ισίλοβιτς, που ήταν μόνιμη πηγή κινδύνου, αλλά ο ψυχωμένος Διομήδης απάντησε άμεσα με ένα 4-0 σερί για να έρθει το 21-17 στο 49'. Οι γηπεδούχοι μπήκαν στο τελευταίο δεκάλεπτο με μία καλή διαφορά, η οποία έφτασε και τα 5 γκολ (25-20) στο 57' με τέρμα του Ζαραβίνα, αλλά μία δίλεπτη αποβολή του Σαμαρά, βοήθησε τους Ελβετούς να μειώσουν σε 26-23.

ΔΙΟΜΗΔΗΣ ΑΡΓΟΥΣ- ΒΑΚΕΡ ΤΟΥΝ 26-23
Τα δεκάλεπτα: 3-3, 6-5, 13-8 (ημχ.), 16-13, 21-17, 26-23
ΔΙΟΜΗΔΗΣ ΑΡΓΟΥΣ (Δημήτρης Δημητρούλιας): Τσούλος, Ζαραβίνας 3, Μεγαλοοικονόμου 2, Κρεμαστιώτης, Πασσιάς, Πριόβολος 2, Μάλλιος 6, Νούνγκοβιτς, Μαραγκός 4, Σαμαράς 3, Κοντούλης, Σπέντζος, Ελευθερίου, Ουρόσεβιτς 1, Τάσκοβιτς 5.
ΒΑΚΕΡ ΤΟΥΝ (Μάρτιν Ρούμπιν): Μέρτζ, Λίντερ 2, Ντάχλερ 1, Ισαίλοβιτς 5, Φράνιτς 5, Μπούρι 2, Κασπάρ 6, Φριέντλι 1, Βον Ντεσβάντεν 1, Χες, Ράτχεμπ, Σιμάνσκι, Βέμπερ, Στούντερ, Γκέτσμαν.
Διαιτητές: Οπάβα- Βάλεκ (Τσεχία), Παρατηρητής: Μάρκο Τρέσπιντι
Δίλεπτα: 5-3, πέναλτι: 2/3-1/1.