Πρώτη νίκη για το Ρέθυμνο

23:28 18/10/2014 - Πηγή: AEK365

Με πρωταγωνιστή τον Μουχάμεντ Φαγιέ (19 πόντοι και 11 ριμπάουντ) το Ρέθυμνο Aegean πέτυχε την πρώτη νίκη του στην Basket League ΣΚΡΑΤΣ εντός έδρας επί του ΚΑΟΔ American Genetics (72-66).

Στο 16' οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 24-20, αλλά η κρητική ομάδα απάντησε με σερί 11-0 και προσπέρασε με οκτώ (35-27) λίγο πριν την λήξη του πρώτου ημιχρόνου. Το Ρέθυμνο Aegean κυριάρχησε στην τρίτη περίοδο και ξέφυγε στο σκορ με διψήφια διαφορά (52-41 σκορ δεκάλεπτου). Ο ΚΑΟΔ American Genetics, ωστόσο, «επέστρεψε» στην διεκδίκησης της νίκης και κατέβασε την διαφορά στους 4 (57-53) στα μέσα της τέταρτης περιόδου. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν και στους τρεις (60-57) λίγο μετά το 36', αλλά στα τελευταία λεπτά το Ρέθυμνο Aegean με τον Φαγιέ πρωταγωνιστή κράτησε την νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 9-11, 35-29, 52-41, 72-66.