18:54 14/12/2013 - Πηγή: AEK365

BUNDESLIGA 16η Αγωνιστική

Μπάγερν Μονάχου-Αμβούργο 3-1
Γήπεδο: Allianz Arena

Η Μπάγερν Μονάχου επέστρεψε στις νίκες μετά την ήττα από την Μάντσεστερ Σίτι, και με την επικράτηση 3-1 επί του Αμβούργου αναδείχτηκε Πρωταθλήτρια Χειμώνα και πλέον στρέφει την προσοχή της στο Παγκόσμιο Κύπελλο Συλλόγων. Στο 40' ο Μάριο Μάντζουκιτς έχασε την μεγαλύτερη ευκαιρία της Μπάγερν Μονάχου και δυο λεπτά αργότερα και έπειτα

από συνδυασμό Κρόος και Ραφίνια, η μπάλα φτάνει στον Κροάτη που πλάσαρε τον Ντρόμπνι για το 1-0. Στην επανάληψη η ομάδα του Γκουαρντιόλα έβαλε γρήγορα το δεύτερο γκολ με εξαιρετική προσπάθεια του Μάριο Γκέτσε στο 52ο λεπτό. Το Αμβούργο δυο λεπτά πριν το τέλος μείωσε με τον Πιέρ Λασόγκα, 8ο γκολ στο πρωτάθλημα, και το τελικό 3-1 διαμόρφωσε στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Ελβετός Σακίρι.
Σημειώνεται πως ο πρώην τερματοφύλακας του Πανιωνίου, Γιάροσλαβ Ντρόμπνι, μετά και το σημερινό 3-1 έχει δεχτεί 21 γκολ από την Μπάγερν Μονάχου

Μπαγερν Μονάχου: Νόιερ, Ραφίνια, Φαν Μπούιτεν, Ντάντε, Κοντέντο, Λαμ, Μίλερ (78' Σακίρι), Τιάγκο, Κρόος (82' Χόμπιεργκ), Γκέτσε (64' Ριμπερί), Μάντζουκιτς
Αμβούργο: Ντρόμπνι, Ρινκόν, Ταχ, Τζουρού, Γιάνσεν, Μπαντέλ, Αρσλάν, Ζούα, Φαν Ντερ Φάαρτ, Καλχάνογλου (76' Γίρασεκ), Λασόγκα

Χόφενχαϊμ-Μπορούσια Ντόρτμουντ 2-2
Γήπεδο: Wirshol Rhein Neckar Arena

Έσωσε τον βαθμό η Μπορούσια Ντόρτμουντ καθώς βρέθηκε να χάνει 2-0 από την Χόφενχαϊμ αλλά μπόρεσε να ισοφαρίσει με την ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ να μένει με μια νίκη στις τελευταίες πέντε αγωνιστικές.
Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά και στο 17' προηγήθηκαν με τον Γερμανό φορ Σβεν Σίπλοκ που έκανε το 1-0 αξιοποιώντας ασίστ του Φιρμίνο. Είκοσι λεπτά αργότερα ο Κέβιν Φόλαντ, με το 8ο γκολ στο πρωτάθλημα, έκανε το 2-0 έπειτα από ωραίο συνδυασμό των Φιρμίνο και Ρούντι αλλά η Ντόρτμουντ ευτύχησε να μειώσει πριν την λήξη του ημιχρόνου. Στο 44' ο Βέστεργκααρντ προσπάθησε να καλύψει την μπάλα για να την μπλοκάρει ο τερματοφυλακας της Χόφενχαϊμ, ο Λεβαντόφσκι παρενέβη, τσίμπησε την μπάλα, έδωσε στον Ομπαμεγιάνγκ που έκανε το 2-1 με το 10ο του γκολ στο πρωτάθλημα. Τον βαθμό της ισοπαλίας στην Ντόρτμουντ χάρισε ο δεξιός μπακ, ο Λούκας Πίστσεκ που στο 67' μπήκε ανάμεσα απόΒέστεργκααρντ και Τολχάν, η πρώτη κεφαλιά που κάνει απομακρύνει ο Γκραχλ αλλά στην επαναφορά ο Πολωνός στέλνει την μπάλα στα δίχτυα για το τελικό 2-2.
Πλέον η Χόφενχαϊμ μετρά μια νίκη στα τελευταία πέντε ματς.

Χόφενχαϊμ: Γκραχλ, Μπεκ, Σούλε, Βέστεργκααρντ, Τολχάν, Πολάνσκι, Ρούντι (90' Στρομπλ), Χέρντλινγκ (71' Φάμπιαν Τζόνσον), Φιρμίνο, Φόλαντ, Σίπλοκ (69' Σαλίχοβιτς)
Μπορούσια Ντόρτμουντ: Λάνγκερακ, Πίστσεκ, Φρίντριχ, Σαρ, Ντουρμ, Κελ, Σαχίν, Μπλαστσικόφσκι (66' Μκιταριάν), Ρόις (87' Σίμπερ), Ομπαμεγιάνγκ (66' Χόφμαν), Λεβαντόφσκι

Μάιντς-Γκλάντμπαχ 0-0
Γήπεδο: Coface Arena

Με μια τελική σε ολόκληρο 90λεπτο και για τις δυο ομάδες, το τελικό 0-0 δεν θα πρέπει να αφήσει παραπονεμένες Μάιντς και Γκλάντμπαχ με τους φιλοξενούμενους να χάνουν την ευκαιρία να ανέβουν και άλλο στην βαθμολογία.

Μάιντς: Κάριους, Πόσπεχ, Μπελ, Νοβέσκι, Παρκ, Σότο (45' Σάλερ), Γκέις, Μίλερ, Μάλ (83'Ντίαζ), Τσούπο-Μότιγκ (75' Πάρκερ), Οκαζάκι
Γκλάντμπαχ: Τερ Στέγκεν, Κορμπ, Γιάντσκε, Στρανζλ, Βέντ, Κράμερ, Χάκα, Χέρμαν (89' Νορντβέιντ), Αράνγκο (88' Χργκότα), Ράφαελ (88' Ντε Γιόνγκ), Κρούσε

Άουγκσμπουργκ-Μπράουνσβαϊγκ 4-1
Γήπεδο: SGL Arena

Η Άουγκσμπουργκ έμεινε για 4η συνεχόμενη αγωνιστική αήττητη καθώς επικράτησε εύκολα της Μπράουνσβαϊγκ με 4-1. Στο 23' οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Βερχά έπειτα από ανατροπή του Βέρνερ από τον Τόιερκοαυφ. Στο ημίωρο ο Αντρέ Χαν έκανε το 2-0 και τρία λεπτά αργότερα, στο 33', ο ίδιος παίκτης ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-0 με το 6ο του γκολ στο πρωτάθλημα. Τρία λεπτά μετά την έναρξη της επανάληψης ο Τόρστεν Ορλ μείωσε για την Μπράουνσβαϊγκ αλλά στο 75' ο Χαλίλ Άλτιντοπ διαμόρφωσε το τελικό 4-1.

Άουγκσμπουργκ: Χιτζ, Βερχά, Κάλσεν Μπράκερ, Κλαβάν, Όστρολεκ, Μπάιερ, Χαν, Φογκτ, Άλτιντοπ (89' Χονγκ), Βέρνερ (66'Ντε Γιόνγκ), Μπαμπαντίγια (70' Μίλικ)
Μπράουνσβαϊγκ: Νταβάρι, Ελαμπντελαουί, Μπίκακιτς, Κορέια, Τόιερκαουφ, Κρατς (62' Κόρτε), Βράντσιτς, Μπόλαντ, Ορλ, Μπελαραμπί (20' Κρούπκε), Αντέμι

Ανόβερο-Νυρεμβέργη 3-3
Γήπεδο: HDL Arena
Η Νυρεμβέργη έφτασε δυο λεπτά μακριά από την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα αλλά ο Μάμε Μπιράμ Ντιούφ ολοκλήρωσε την ολική ανατροπή για το Ανόβερο που ενώ έχανε με 0-3 τελικά πήρε τον βαθμό στις καθυστερήσεις.
Η Νυρεμβέργη προηγήθηκε στο πρώτο ημίχρονο με τρία γκολ χάρη σε γκολ των Χλούσεκ (30'), Ντρμιτς (38') και Νίλσον (41') αλλά το Ανόβερο απάντησε στην επανάληψη με τον Μπίτενκουρτ στο 60' που μπήκε αλλαγή και τον Μάμε Μπιράμ Ντιούφ να... χτυπά δυο φορές στο 87' και στο 92'.

Ανόβερο: Ζίλερ, Σακάι, Σανέ, Μαρσέλο, Πριμπ (81' Πάντερ), Αντρεάσεν, Στιντλ, Σμίντεμπαχ (45' Μπίτενκουρτ), Χούζτι, Ντιούφ, Σόμπιχ (74' Σουλεϊμάνι)
Νυρεμβέργη: Σάφερ, Τσάντλερ, Νίλσον, Πόγκατετς, Πλάτενχαρντ, Φραντζ (88'), Ντρμιτς (72' Φέλνερ), Χασέμπε, Κιγιοτάκε, Χλούσεκ, Γκίντσεκ (76' Πέκχαρτ)

Βόλφσμπουργκ-Στουτγάρδη 3-1

Γήπεδο: Volkswagen Arena

Στις 5 Οκτωβρίου ήταν η τελευταία φορά που η Βόλφσμπουργκ που έχασε και από τότε μετρά μόνο νίκες και ισοπαλίες και βρίσκεται μια ανάσα από την 5η θέση μετά και το σημερινό 3-1 επί της Στουτγάρδης. Με την συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα ο αριστερός μπακ Ρικάρντο Ροντρίγκεζ με απευθείας εκτέλεση φάουλ έκανε το 1-0 και με τον ίδιο τρόπο ο Ντιέγκο διπλασίασε τα τέρματα των γηπεδούχων στο 53'. Τέσσερα λεπτά μετά η Στουτγάρδη μπήκε ξανά στο παιχνίδι με τον Τίμο Βέρνερ να μειώνει σε 2-1 αλλά όχι μόνο δεν έφτασε στην ισοφάριση αλλά δέχτηκε και τρίτο γκολ.
Στο 72' ο Ιβάν Πέρισιτς πέρασε αλλαγή στην θέση του Ντιέγκο και στο 78ο λεπτό διαμόρφωσε το τελικό 3-1

Βόλφσμπουργκ: Μπενάλιο, Οχς, Νάλντο, Κνόχε, Ροντρίγκεζ, Μεντόγεβιτς, Λουίζ Γκουστάβο, Καλιγκιούρι, Άρνολντ, Ντιέγκο (72' Πέρισιτς), Όλιτς
Στουτγάρδη: Ούλριχ, Σακάι, Νιντερμέιερ, Ρούντιγκερ, Ράους, Λέιτνερ, Γκέντνερ, Χάρνικ, Τραορέ(70' Σάραρερ), Ιμπίσεβιτς, Βέρνερ

Η 16η αγωνιστική ολοκληρώνεται αύριο Κυριακή με τα παιχνίδια Σάλκε-Φράιμπουργκ (16:30) και Μπάγερ Λεβερκούζεν-Άιντραχτ Φρανκφούρτης (18:30)