SUPERLEAGE - 15η αγωνιστική

ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ - ΞΑΝΘΗ 3-0

ΓΗΠΕΔΟ: Δημοτικό Περιβολίων

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Αν. Σιδηρόπουλος

Μεγάλη βαθμολογική ανάσα πήρε ο Πλατανιάς απέναντι στην Ξάνθη. Οι Κρητικοί κατάφεραν με τρία γκολ στο δεύτερο μέρος να πάρουν την νίκη με 3-0 (ισοφαρίζοντας την

ευρύτερη επικράτησή τους στη Σούπερ Λίγκα) και απομακρύνθηκαν 5 βαθμούς από την... τριάδα του πάτου (Απόλλων, Άρης και Βέροια ισοβαθμούν με 10 βαθμούς), εν αναμονή της... θείας φώτισης που θα οδηγήσει την ΕΠΟ στην απόφαση για τον αριθμό των ομάδων που υποβιβαστούν στο φετινό πρωτάθλημα...

Το ματς

Το πρώτο ημίχρονο μπορεί να θεωρηθεί ως... μη γενόμενο, καθώς οι δύο ομάδες επιδόθηκαν σε... διαγωνισμό λαθών, ενώ η μόνη υποψία φάσεις ήταν μια κεφαλιά του Σολάρι στο 31', που δεν βρήκε στόχο. Τα πάντα, όμως, άλλαξαν στο δεύτερο με τον Πλατανιά να μπαίνει δυνατά και μόλις στο 47' να κερδίζει πέναλτι με τον Μπέλιτς. Ο Γουνδουλάκης άνοιξε το σκορ και τον δρόμο προς την νίκη για τους Κρητικούς, τον οποίο δεν κατάφερε να κλείσει λίγα λεπτά αργότερα ο Μάνταλος, ο οποίος από καλή θέση δεν κατάφερε να βρει τη μπάλα και να τελειώσει σωστά τη φάση.

Αυτό που ακολούθησε ήταν η... κατάρρευση της Ξάνθης. Στο 65' ο Τετέ ξεχάστηκε στην καρδιά της άμυνας των φιλοξενούμενων και με κεφαλιά έκανε το 2-0. Οι γηπεδούχοι δεν έμειναν εκεί και έδωσαν μεγαλύτερη διάσταση στην επιτυχία τους. Στο 71' ο Τόρες εκμεταλλεύτηκε την αμυντική αδράνεια της Ξάνθης, πήρε το ριμπάουντ (μετά από σουτ του Τετέ στο δοκάρι) και έγραψε το τελικό 3-0, που έμεινε ως το τέλος...

Πλατανιάς (Αναστόπουλος): Γιωργαλλίδης, Φαΐσκα, Ζουμπουλάκης, Φερνάντεζ (84' Δημήτρης), Ιντζίδης, Αγκίλερα, Τετέ, Μπέλιτς, Τόρες (79' Μπεριάν), Γουνδουλάκης (52' Σιώπης), Κατάι.

Ξάνθη (Μάουερ): Τσέμα, Γούτας, Βάλλας, Βασιλακάκης, Μπέρτος, Μπαξεβανίδης, Κάλβο (50' Τριάδης), Φλίσκας (69' Ράνος), Μάνταλος, Σολάρι, Σολτάνι (82' Νάκας).