17:02 8/12/2012 - Πηγή: AEK365

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΟΠΑΠ ΚΥΠΡΟΥ 13η αγωνιστική

ΑΠΟΕΛ-ΑΝΟΡΘΩΣΗ 0-1
Γήπεδο: ΓΣΠ

Στο μεγάλο ντέρμπι της 13ης αγωνιστικής στην Κύπρο, η Ανόρθωση κέρδισε το ΑΠΟΕΛ μέσα στο "ΓΣΠ" με 1-0 και αναδείχτηκε πρωταθλήτρια Χειμώνα

με το τέλος του πρώτου γύρου.
Ο αγώνας ήταν μέτριος ποιοτικά με την Ανόρθωση να προηγείται μόλις στο ένατο λεπτό όταν ο Ρέζεκ με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Πάρντο εκμεταλλευόμενος μπαλιά του Κόλιν. Στην επανάληψη το ΑΠΟΕΛ πίεσε για την ισοφάριση αλλά η Ανόρθωση ήταν αυτή που παραλίγο να φτάσει και σε ένα δεύτερο γκολ όταν το σουτ του Ιντζάκι προσέκρουσε στο δεξί δοκάρι της εστίας του ΑΠΟΕΛ.
ΑΠΟΕΛ (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Πάρντο, Σέρτζιο (83' Σολωμού), Αλεξάνδρου, Ζουέλα, Αντωνιάδης (75' Ατόρνο), Μοράις, Πίντο, Τζιόλης, Χαραλαμπίδης (56' Μπενασούρ), Αλωνεύτης, Μαντούκα.
Ανόρθωση (Ρόνι Λέβι): Μάστρου, Ζόρζε, Κόλιν, Ίλιτς, Άντιτς, Σκοπελίτης, Σπαντάτσιο, Ιτζάκι (85' Οχαγιόν), Κάλβο (67' Οκκάς), Λαβόρδε, Ρέζεκ (44' Ρονκάτο).