Πρόκριση σε νεκρό χρόνο

00:25 20/7/2014 - Πηγή: AEK365

Η Εθνική Νέων της Ισπανίας πήρε την πρόκριση για τον αυριανό τελικό με αντίπαλο την Τουρκία αφού επικράτησε της Κροατίας με 61-63 χάρη στο καλάθι σε νεκρό χρόνο του Οριόλ Παουλί!

Το παιχνίδι ήταν απόλυτα ισορροπημένο στο πρώτο ημίχρονο με τους Ισπανούς να έχουν ισχνό προβάδισμα, ωστόσο στην τρίτη περίοδο ανέβασαν «στροφές» και τα ποσοστά τους στα τρίποντα με αποτέλεσμα να πάρουν μία διαφορά με 7 πόντους (51-44, 33). Δύο συνεχόμενα τρίποντα των Ισπανών και ένας αιφνιδιασμός άλλαξαν και πάλι την κατάσταση, οι Ίβηρες προσπέρασαν με 54-59 στο 38'. Τρία δευτερόλεπτα πριν

τη λήξη ο Γκάμπριτς με τρίποντο ισοφάρισε σε 61-61, ωστόσο με καλάθι σε νεκρό χρόνο του Οριόλ Παουλί η Ισπανία πανηγύρισε.

Τα δεκάλεπτα: 13-16, 31-35, 48-42, 61-63
Κροατία (Μίλασιτς): Μαρινέλι 2, Γκούλαμ, Μπόσνιακ, Μάβρα 16 (5), Μπρζόγια 5 (1), Γκάμπριτς 19 (5), Μπούντοβιτς 7 (1), Μάριτς 7, Ζγκάνετς 5
Ισπανία (Πονσαρνάου): Πάουλι 2, Βιθέδο 11 (1), Μπριθουέλα 5, Σανς 10 (1), Ερνανγκόμεθ Γκ 10, Ντίαθ 7 (1), Σάιθ 13, Αβάλδε 3 (1), Νόγουες 2.