Πρόκριση για Μπόκα (VIDEOS)

10:27 10/5/2012 - Πηγή: AEK365

COPA LIBERTADORES ΦΑΣΗ ΤΩΝ "16"

Στην Χιλή, η Μπόκα Τζούνιορς πέτυχε και δεύτερη νίκη κόντρα στην Ουνιόν Εσπανιόλα με σκορ 3-2 το οποίο σε συνδυασμό με το 2-1 του πρώτου αγώνα έδωσε στην ομάδα της Αργεντινής το εισιτήριο για τα προημιτελικά του Κόπα Λιμπερταδόρες. Ο Ινσουράλδε στο 26ο λεπτό έκανε το 0-1 για την Μπόκα Τζούνιορς με τον Μόουτσε στο 50ο λεπτό να διπλασιάζει τα τέρματα της ομάδας του. Ο Πινέδα στο 62ο λεπτό μείωσε προσωρινά για την Ουνιόν καθώς έξι λεπτά αργότερα ο Ρικέλμε έκανε

το 1-3 για να διαμορφώσει το τελικό 2-3 ο Χάιμε με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 71ο λεπτό.

Η Βάσκο Ντα Γκάμα κατάφερε να πάρει την πρόκριση στα πέναλτι αφού πρώτα είδε την Λανούς να κερδίζει στην κανονική διάρκεια με 2-1 ισοφαρίζοντας το σκορ του πρώτου αγώνα. Ο Νίλτον έδωσε προβάδισμα για την Βάσκο στο 19ο λεπτό αλλά η Λανούς κατάφερε να ισοφαρίσει αρχικά με τον Παβόνε στο 61ο λεπτό και να οδηγήσει το παιχνίδι στην παράταση χάρη στο γκολ του Γκουτιέρες στο 78ο λεπτό.

Τέλος η Κορίνθιανς δεν δυσκολεύτηκε να κερδίσει την Έμελεκ με 3-0 και να πάρει την πρόκριση χάρη σε τέρματα των Σάντος (8'), Παουλίνιο (65'), Άλεξ (86').