15:27 24/8/2014 - Πηγή: AEK365

EREDIVISIE-3η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

Άγιαξ-Αϊντχόφεν: 1-3
(Ελ Γκαζί 16'-Ντιπέι 52', Νάρσινγκ 63', Ζόζεφζουν 86')

Τεράστια νίκη με 3-1 πέτυχε η Αϊντχόφεν στο ντέρμπι με τον Άγιαξ κι ας βρέθηκε πίσω στο σκορ.

Ο Άγιαξ άνοιξε το σκορ στ 16ο λεπτό με τον Ελ Γκαζί, αλλά στο 52' ο Ντιπέι έκανε το 1-1 και στο 63' ο Νάρσινγκ έδωσε προβάδισμα στην Αϊντχόφεν με 2-1. Το τελικό 3-1 διαμόρφωσε στο 86ο λεπτό ο Ζόζεφζουν.

Ντεν Χάαγκ-Γκρόνινγκεν: 3-0
(Κρίστενσεν 56', Κράμερ 82', 85')

Εύκολη νίκη με3-0 πέτυχε η Ντεν Χάαγκ επί της Γκρόνινγκεν.

Το σκορ άνοιξε ο Κρίστενσεν

στο 56ο λεπτό, ενώ ο Κράμερ με δύο γκολ στο 82' και στο 85', διαμόρφωσε το τελικό 3-0.

Φέγενορντ-Ουτρέχτη: 1-2
(Τε Φρέντε 33'-Μπαρασίτε 45+1', Αντβί 72')

Μεγάλο διπλό με 2-1 πανηγύρισε η Ουτρέχτη μέσα στην έδρα της Φέγενορντ.

Η Φέγενορντ άνοιξε το σκορ με τον Τε Φρέντε στο 33ο λεπτό, αλλά στο 45+1' ο Μπαρασίτε έφερε στα ίσα το σκορ. τη νίκη στην Ουτρέχτη έδωσε ο Αντβί με γκολ στο 72ο λεπτό.

Μπρέντα-Τβέντε: 1-1
(Καστάινιος 17')

Στο 1-1 κόλλησαν Μπρέντα και Τβέντε και μοιράστηκαν από ένα βαθμό.

Η Τβέντε άνοιξε το σκορ με τον Καστάινιος στο 17ο λεπτό, αλλά στο 55' έχασε τον Μπιέλαντ με κόκκινη κάρτα κι έτσι στο 90+2' ο Τιγκαντουϊνί με πέναλτι έκανε το 1-1.

Τσβόλε-Φίτεσε: 2-1
(Φαν ντερ Βερφ 64', Νάιλαντ 88'-Πρόπερ 24')

Ακόμη μια νίκη για την Τσβόλε, που επικράτησε με 2-1 της Φίτεσε.

Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στο 24ο λεπτό με τον Πρόπερ, αλλά στο 64' ο Φαν ντερ Βερφ έφερε στα ίσα το σκορ και στο 88' ο Ναιλάντ χάρισε τη νίκη στην ομάδα του.