Πρεμιέρα με νίκη για Ινβερνές και Μάδεργουελ

19:39 9/8/2014 - Πηγή: AEK365

SCOTTISH PREMIER LEAGUE- 1η Αγωνιστική

Χάμιλτον-Ινβερνές 0-2
(10' Μακάι, 25' Κρίστι)
Η νεοφώτιστή Χάμιλτον πήρε μια πρώτη γεύση για το πόσο ζόρικα είναι τα πράγματα στη μεγάλη κατηγορία με την έμπειρη Ινβερνές να την κερδίζει στην έδρα της με 2-0. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν μόλις στο 10ο λεπτό όταν ο Μπίλι Μακάι εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Μάικ Ντέβλιν και έκανε το 0-1. Στο 25' ο Ράιαν Κρίστι διαμόρφωσε το τελικό 2-0.

Μάδεργουελ-Σεντ Μίρεν 1-0
(64' Έργουιν)
Η Σεντ Μίρεν κυριάρχησε στο πρώτο μέρος αλλά δεν κατάφερε να στείλει

τη μπάλα στα δίχτυα και τιμωρήθηκε για αυτό καθώς στο 64ο λεπτό ο Λι Έργουιν πέτυχε το γκολ της νίκης για τη Μάδεργουελ που, έστω και δύσκολα, ξεκίνησε με το δεξί τις υποχρεώσεις της στο νέο πρωτάθλημα.

Νταντί-Κιλμάρνοκ 1-1
(17' πεν. Χάρκινς/ 24' Σλέιτερ)
Η νεοφώτιστη Νταντί υποδέχτηκε τη Κιλμάρνοκ και προηγήθηκε στο 17ο λεπτό με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Γκάρι Χάρκινς με την Κιλμάρνοκ να ισοφαρίζει επτά λεπτά αργότερα με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Κρεγκ Σλέιτερ.

Το Σέλτικ-Πάρτικ Θιστλ αναβλήθηκε γιατί το "Celtic Park" δεν είναι ακόμα έτοιμο μετά τους αγώνες Καλής Θέλησης.

Κυριακή 10/08 (17:00)