Πολύτιμο τρίποντο για τη Νίκη

23:00 14/12/2013 - Πηγή: AEK365

Την τέταρτη νίκη της στο πρωτάθλημα και μάλιστα με δεύτερο τρίποντο πανηγύρισε η Νίκη Αιγινίου στο ντέρμπι με τον Γ.Σ.Λαμία. Η ομάδα του Γιάννη Μέλκα επικράτησε με 3-0 και έφτασε τους 11 βαθμούς στη βαθμολογία. Η Λαμία γνώρισε την 3η της ήττα στο πρωτάθλημα και δεύτερη συνεχόμενη στη χειρότερη ίσως εμφάνιση της στην εφετινή σεζόν.
Το 1ο σετ

ήταν και το πιο καθοριστικό στον αγώνα. Η Νίκη μπήκε δυνατά και προηγήθηκε 8-4 χάρις το καλό σερβίς από τον Μπλανκενάου που για άλλη μία φορά γύρισε από πασαδόρος σε διαγώνιος. Η Λαμία βρήκε λύσεις στην επίθεση, εκμεταλεύτηκε λάθη των γηπεδούχων και αρχικά μείωσε σε 11-10 ενώ στο 13-12 έκανε σερί 4-0 και προηγήθηκε με 16-13 και αργότερα και με +4 (18-14). Ούτε και η Λαμία κατάφερε να κρατήσει τη διαφορά, η Νίκη πίεσε σε μπλοκ και σερβις και τα λάθη άρχισαν από την ομάδα του Γιώργου Γιάτση. Το 20-18 για την Λαμία έγινε 22-20 για τη Νίκη με σερί 4-0, ενώ η πιο καθοριστική φάση έγινε στο 24-23 όπου ο Όλιεμαν κάρφωσε άουτ.
Η Λαμία μπήκε δυνατά και στο 2ο σετ όπου προηγήθηκε 4-1 αλλά η Νίκη βρέθηκε σε πολύ καλή μέρα, με τον Μαυροβουνιώτη να παίρνει πάνω του επιθέσεις, ενώ στο μπλοκ Μακλάχλιν και Χριστοφορίδης είχαν τον έλεγχο. Η Νίκη πέρασε μπροστά με 9-6 και κράτησε τη διαφορά σε όλη τη διάρκεια του σετ μέχρι το 25-22.

Το 3ο σετ ξεκίνησε με εντυπωσιακό προβάδισμα της Νίκης με 8-1 καθώς τα σερβίς του Μπλανκενάου έκαναν μεγάλη ζημιά στην υποδοχή της Λαμίας. Η ομάδα της Φθιώτιδας έδειξε επηρεασμένη από την αγωνιστική πτώση του Πέτι ο οποίος όπως αποκάλυψε ο Γιώργος Γιάτσης αγωνίστηκε τραυματίας. Η διαφορά κρατήθηκε σε μεγάλα επίπεδα και η Νίκη έφτασε άνετα στο δεύτερο 3-0 του πρωταθλήματος (μετά το εκτός έδρας επί της Παναχαϊκής).

Τα σετ: 3-0 (25-23, 25-22, 25-21)

* Οι πόντοι της Νίκης Αιγινίου προήλθαν από 4 άσους, 40 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι της Λαμίας προήλθαν από 5 άσους, 39 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 20 λάθη αντιπάλων

ΝΙΚΗ ΑΙΓΙΝΙΟΥ (Μέλκας): Μπλανκενάου 10 (8/17 επ, 1 άσος, 1 μπλοκ), Αναστασιάδης 6 2/4 επ, 3 άσοι, 1 μπλοκ), Ντάλιετζ 4 (2/8 επ, 2 μπλοκ), Μαυροβουνιώτης 12 (12/27 επ, 73% υπ - 45% άριστες), ΜακΛάχλιν 11 (11/23 επ, 45% υπ - 45 άριστες), Χριστοφορίδης 9 (5/8 επ, 4 μπλοκ) / Αγγελής (λ - 50% υπ, 38% άριστες), Γεωργόπουλος Β

Γ.Σ.ΑΜΙΑ (Γιάτσης): Πέτι 4 (3/12 επ, 1 μπλοκ), Λαβάγια 9 (6/8 επιθέσεις, 3 μπλοκ), Όλιεμαν 12 (8/28 επ, 3 άσοι, 1 μπλοκ), Δημητριάδης 1 (1/2 επ), Κιόσης 5 (5/9 επ), Ριζόπουλος 15 (13/23 επ, 2 άσοι, 58% υπ - 42% άριστες) / Εφραιμίδης (λ-63% υπ - 42% άριστες, Καββαδάς 3 (3/5 επ), Καρβούνης, Μητρόπουλος.