Με ανατροπή ο ΠΑΟ

22:54 14/12/2013 - Πηγή: AEK365

Μία ανάσα από την πρώτη τους νίκη βρέθηκαν οι Ίωνες (είχαν ματς μπολ στο δ' σετ), αλλά ο Παναθηναϊκός πέτυχε την ολική ανατροπή κι ενώ βρέθηκε να χάνει με 2-0 σετ, επικράτησε τελικά στο τάι μπρέικ.

Στο πρώτο σετ οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο, πόντο μέχρι το 20, για να ξεφύγουν σε εκείνο το σημείο οι Ίωνες και να προηγηθούν

με 1-0, για να ακολουθήσει μία εντυπωσιακή εκκίνηση στο β' σετ αφού βρέθηκαν να είναι μπροστά με 7-1! Ο Παναθηναϊκός δεν μπορούσε να μαζέψει τη διαφορά και το σετ κύλησε πολύ εύκολα για τους Ίωνες.

Το ματς πλέον είχε πάρει φωτιά με τον ΠΑΟ να ξεφεύγει 16-19 στο γ' σετ, αλλά οι Ίωνες πλησίασαν στον πόντο (21-22) χωρίς όμως να μπορέσουν να κάνουν την ανατροπή καθώς ο ΠΑΟ επικράτησε με 23-25.

Δραματικό σε εξέλιξη ήταν και το δ' σετ καθώς και πάλι ο ΠΑΟ ξέφυγε μετά το β' τεχνικό τάιμ άουτ με 16-19, αλλά οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν 19-19 και έφτασαν σε ματς μπολ (24-23) για να χαθεί το σερβίς και να απαντήσει ο ΠΑΟ και να προηγηθεί με 24-25. Οι Ίωνες έσπασαν το πρώτο σετ μπολ του ΠΑΟ, αλλά στο 25-26 η Τσίμα με επίθεση έστειλε το ματς στο τάι μπρέικ.
Στο 5ο σετ το ενδιαφέρον κράτησε μέχρι το 4-4, με τον Παναθηναϊκό να ξεφεύγει με 6-10 και να φτάνει τελικά στη νίκη.

«Πρέπει να πω ένα μεγάλο μπράβο στα παιδιά γιατί αντιμετωπίζουμε πολλά προβλήματα και αξίζουν συγχαρητήρια για την προσπάθεια που κατέβαλλαν. Αυτό που πρέπει να κάνουμε είναι να παίζουμε σε κάθε ματς όπως παίξαμε σήμερα και είμαι σίγουρος ότι θα πάμε πολύ καλύτερα», είπε ο Μάρκος Κωβαίος.

«Αυτή ήταν η χειρότερη εμφάνιση που έχουμε κάνει από τότε που ήρθα στην ομάδα. Δεν υποτιμήσαμε το παιχνίδι, όλη την εβδομάδα ήμασταν προσεκτικοί στο τι έπρεπε να κάνουμε, αλλά αποδείχτηκε εκ των πραγμάτων ότι δεν παρουσιαστήκαμε όπως έπρεπε.
Θα πρέπει να πάρουμε μέτρα να μην επαναληφθεί αυτή η εμφάνιση που μας φέρνει αρκετά βήματα πίσω. Το μόνο θετικό είναι ότι καταφέραμε να γυρίσουμε το παιχνίδι και πήραμε τη νίκη. Αλλά η ουσία της υπόθεσης είναι πως η απώλεια βαθμούς δε μας συμφέρει σε καμία περίπτωση. Συγχαρητήρια στους Ίωνες», ήταν το σχόλιο του Γιώργου Ρούση.

Τα σετ: 25-21, 25-16, 23-25, 25-27, 7-15
Ίωνες (Θεοδωρόπουλος): Μαλουσάρη 6 (4/13 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 20% υπ. - 20% άριστες), Σκορδίλη 3 (3/6 επ.), Πρσα 17 (14/44 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ, 29% υπ. - 11% άριστες), Κατσαντώνη 24 (23/48 επ., 1 άσο), Φωτεινού 13 (9/15 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ), Χρήστου 5 (12/42 επ., 3 άσοι, 38% υπ. - 21% άριστες), Μάρκου -λ (53% υπ. - 29% άριστες) / Μεγαρίτη -λ (63% υπ. - 17% άριστες).

Παναθηναϊκός (Ρoύσης): Γκούζου 10 (6/10 επ., 4 μπλοκ), Βασιλαντωνάκη 17 (14/38 επ., 3 μπλοκ), Καββαδία 14 (7/15 επ., 2 άσοι, 5 μπλοκ), Μερτέκη, Τσίμα 21 (20/58 επ., 1 μπλοκ, 49% υπ. - 24% άριστες), Μιλοβάνοβιτς 2 (2 μπλοκ), Κελεσίδου -λ (32% υπ. - 18% άριστες) / Νούσια 11 (9/27 επ., 2 άσοι, 36% υπ. - 23% άριστες),.