Περίπατος για τους τρικολόρ... (VIDEO)

23:59 5/3/2014 - Πηγή: AEK365

ΓΑΛΛΙΑ-ΟΛΛΑΝΔΙΑ: 2-0
Γήπεδο: Σταντ ντε Φρανς

Επίδειξη δύναμης επί της Ολλανδίας έκανε η Γαλλία, όχι γιατί κέρδισε με 2-0 αλλά γιατί δεν απειλήθηκε σχεδόν καθόλου.

Στο 19ο λεπτό ο Φλάαρ πρόλαβε την τελευταία στιγμή τον Γκρισμάν και τον έκοψε, ενώ στο 30' ο Φαν Πέρσι αστόχησε από καλή θέση. Δύο λεπτά αργότερα όμως, η Γαλλία

πήρε κεφάλι στο σκορ, με τρομερό σουτ στην κίνηση από τον Καρίμ Μπενζεμά. Η Γαλλία ήταν απόλυτη κυρίαρχος στο ματς και στο 41ο λεπτό ο Ματουϊντί με τρομερό γυριστό σουτ έκανε το 2-0. Μάλιστα στο 45+2/ ο Μπενζεμά έχασε απίστευτη ευκαιρία για το 3-0.

Στο 59ο λεπτό μετά από κόρνερ η κεφαλιά του Βαράν πέρασε λίγο άουτ, ενώ στη συνέχεια οι τρικολόρ ήλεγξαν τον ρυθμό και δεν απειλήθηκαν.

ΓΑΛΛΙΑ: Γιορίς, Βαράν, Εβρά (46' Ντινιέ), Μανγκαλά, Ντεμπισί (87' Σανιά), Καμπάιγ, Πογκμπά (81' Σισοκό), Ματουϊντί, Βαλμπουενά (63' Ριμπερί), Μπενζεμά (81' Ζιρού), Γκρισμάν (68' Ρεμί).

ΟΛΛΑΝΔΙΑ: Σίλεσεν, Φλάαρ, Ίντι, Φαν ντερ Βιλ, Κλασιέ, Στρούτμαν (39' Σχάαρς), Σνάιντερ (72' Κλάασεν), Μπλιντ (53' Ρεκίκ), Πρόουμς, Μποέτιους (73' Ντιπέι), Φαν Πέρσι.