Πέρασε από Ρέθυμνο η ΑΕΚ

16:33 30/11/2014 - Πηγή: AEK365

Η γυναικεία ομάδα βόλεϊ της ΑΕΚ άφησε πίσω της τον αποκλεισμό σοκ από τη Μπιμάλ κι επέστρεψε στην ελληνική πραγματικότητα με νίκη. Η Ένωση νίκησε με 3-1 σετ στο Ρέθυμνο την τοπική ομάδα κι έτσι πήρε ένα πολυτιμο «διπλό», στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής της Α1.

Το ματς

Από το ξεκίνημα του αγώνα η ΑΕΚ

έδειξε τις προθέσεις της. Έτσι, τα κορίτσια πήραν προβάδισμα γρήγορα (6-9) κάτι που τους έδωσε τη δυνατότητα να ξεφύγουν ακόμα περισσότερο και με μεγάλη ευκολία, απέναντι στο Ρέθυμνο, κάνοντας το 1-0 στα σετ.
Στο ξεκίνημα του δεύτερου σετ, η ΑΕΚ έδειξε να αντιμετωπίζει πολλά προβλήματα σε υποδοχή και μπλοκ με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να το εκμεταλλευτούν και να πάρουν προβάδισμα 18-13. Αν και η Ένωση έκανε ένα σερί και μείωσε στους 2 (22-20) τελικά έχασε το σετ κι έγινε το 1-1.
Στη συνέχεια η Ένωση μπήκε δυνατά και άφησε πίσω της την κακή εικόνα του προηγούμενου σετ. Έτσι, βελτίωσε το παιχνίδι της και με συνοπτικές διαδικασίες προηγήθηκε με 12-18, παίρνοντας προβάδισμα στα σετ με 2--1.
Στο τέταρτο σετ τα κορίτσια έμειναν πίσω στο σκορ και κυνηγούσαν το Ρέθυμνο, χωρίς να μένουν πολύ πίσω, με ένα ξέσπασμα, όμως κατάφεραν να προηγηθούν και να φτάσουν στη νίκη με 3-1 σετ.

Τα σετ: 18,25, 25-20,13-25, 22-25.