21:03 28/1/2013 - Πηγή: AEK365

ΚΟΠΑ ΑΦΡΙΚΑ- 2ος ΟΜΙΛΟΣ 3η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΝΙΓΗΡΑΣ- ΓΚΑΝΑ: 0-3
Γήπεδο: Νέλσον Μαντέλα

Πανηγυρικά πήρε την πρωτιά του 2ου ομίλου η γκάνα, καθώς νίκησε εύκολα με 3-0 το Νίγηρα.

Με γκολ από τα αποδυτήρια ξεκίησε η Γκάνα, που άνοιξε τα σκορ μόλις στο 6ο λεπτό με τον Γκίαν. Μάλιστα οι Γκανέζοι πέτυχαν και 2ο γκολ στο 23' με τον Άτσου, ενώ

το τελικό 3-0 διαμόρφωσε στο 49' ο Μπογιέ.

ΝΙΓΗΡΑΣ: Νταουντά, ΝτανΚόβα, Σουμάιλα, Κουντίζε (61' Ισουφού), Μοχάμεντ, Μπακάρντ (60' Καντέρ), Φατουκούμα, Λανσίνα, Ταλατού, Μααζού, Σιντιμπέ (79' Ισουφού).

ΓΚΑΝΑ: Νταουντά, Πάντσιλ, Βορσά, Αφούλ, Μπογιέ, Ασαμόα, Αντομά (63' Ασαντέ), Ραμπιού (72' Μπόατενγκ), Μπαντού, Γκίαν (78' Κλότλεϊ), Ατσού.

ΚΟΝΓΚΟ- ΜΑΛΙ: 1-1
Γήπεδο: Μόουσες Μαμπχίντα

Αρκετή ήταν η ισοπαλία 1-1 κόντρα στο Κονγκό για το Μάλι, που πήρε την πρόκριση στην επόμενη φάση.

Το Κονγκό άνοιξε τα σκορ μόλις στο 3ο λεπτό με το πέναλτι του Μποκανί, ωστόσο στο 14' η Μάλι έφερε στα ίσα το ματς με τον Σαμασά.

ΚΟΝΓΚΟ: Κιντίμπια, Ζακουανί, Μονγκονγκού, Κασουσούλα, Ισάμα, Μακιάντι, Μουλούμπου, Λουά Λούα (46' Μπουτού), Μποκανί, Ντιμπά (86' Καμπανγκού), Καλουγιτούκα (79' Καντά).

ΜΑΛΙ: Σαμασά, Κουλιμπαλί, Ταμπουρά, Ντιαβαρά, Βαγκουέ, Κεϊτά, Σισοκό (73' Τραορέ), Σο, Σ.Ντιακιτέ (87' Ντιαρά), Μ.Σαμασά (78' Ντιαμπατέ), Μαϊγκά.