EREDIVISIE- 4η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

Ουτρέχτη- Αλκμαάρ: 2-0
(Ντε Ρίντερ 53', 66')

Σημαντική νίκη με 2-0 πέτυχε η Ουτρέχτη με 2-0 κόντρα στην Αλκμαάρ.

Η Ουτρέχτη άνοιξε το σκορ με τον Ντε Ρίντερ στο 53ο λεπτό, ενώ ο ίδιος παίκτης έγραψε και το 2-0 στο 66'.

Φέγενορντ- Μπρέντα: 3-1
(Πελέ 37', 38', 53'- Σουκ 59')

Πρώτη νίκη για τη Φέγενορντ που επικράτησε με 3-1 της Μπρέντα.

Η Φέγενορντ άνοιξε το σκορ με τον Πελέ στο 37' κι ένα λεπτό μετά ο ίδιος παίκτης έκανε και το 2-0. Ο Πελέ ολοκλήρωσε το χατ τρικ στο 53ο λεπτό, ενώ ο Σουκ μειωσε σε 3-1 για την Μπρέντα,

έξι λεπτά μετά.

Φίτεσε- Τβέντε: 1-0
(Χάβενααρ 21')

Σημαντική νίκη με 1-0 πέτυχε η Φίτεσε επί της Τβέντε με 1-0.
Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης πέτυχε ο Χάβενααρ στο 22ο λεπτό.

Γκο Αχέντ Ιγκλς-Γκρόνινγκεν: 3-3
(Κόλντερ 11', 47', Σκενκ 59'- Τσέρι 45+1', Αντοργιάν 55', Ζεεφούικ 88')

Την ισοπαλία 3-3 απέσπασε από την Γκο Αχέντ Ιγκλς η Γκρόνινγκεν, παρότι αγωνιζόταν με 9 παίκτες.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με τον Κόλντερ στο 11ο λεπτό, ενώ ο Τσέρι ισοφάρισε με τον Τσέρι στο 45+1'. Ο Κόλντερ έβαλε εκ νέου μπροστά στο σκορ τους γηπεδούχους, αλλά στο 55' ο Αντοργιάν έκανε το 2-2. στο 59' ο Σκενκ έκανε το 3-2 ενώ στο 68' η Γκρόνινγκεν έχασε τον Αντοργιάν με κόκκινη και στο 70' την κόκκινη είδε και ο Λέτσκερτ. Παρόλα αυτά η Γκρόνινγκεν ισοφάρισε στο 88' με τον Ζεεφούικ.