19:16 7/2/2015 - Πηγή: AEK365

LIGUE 1- 24η Αγωνιστική

Εβιάν-Μπορντό: 0-1
(Καζρί 11')

Μεγάλο διπλό με 1-0 πέτυχε η Μπορντό επί της Εβιάν και μπήκε ξανά στο κόλπο της Ευρώπης.

Η Μπορντό άνοιξε το σκορ με τον Καζρί στο 11ο λεπτό και κράτησε στη συνέχεια με νύχια και με δόντια στην άμυνα.

Μονπελιέ-Λιλ: 1-2
(Καμαρά 90'-Ρου 8', Λόπες 53')

Επιτέλους νίκη για τη Λιλ που κέρδισε με 2-1 τη Μονπελιέ.

Η Λιλ έκανε το 1-0 στο 8ο μόλις λεπτό με τον Ρου, ενώ στο 53' ο Μάρκο

Λόπες έκανε το 2-0. Στο 90ο λεπτό ο Καμαρά μείωσε σε 2-1.

Μπαστιά-Μετς: 2-0
(Καμανό 66', Μπουντεμπούζ 77' πεν.)

Ανάσα για την Μπαστιά που κέρδισε με 2-0 την Μετς.

Οι φιλοξενούμενοι έχασαν τν Μιλάν με κόκκινη στο 50ο λεπτό κι έτσι στο 66' ο Καμανό έκανε το 1-0. Το 2-0 διαμόρφωσε με πέναλτι ο Μπουντεμπούζ στο 77ο λεπτό.

Καέν-Τουλούζ: 2-0
(Πριβά 17', Φερέ 72' πεν.)

Ανάσα για την Καέν που επικράτησε με 2-0 της Τουλούζ.

Η Καέν άνοιξε το σκορ με τον Πριβά στο 17ο λεπτό και στο 72' ο Φερέ με πέναλτι έκανε το 2-0.

Ρεμς-Λοριάν: 1-3
(Μουκαντζό 42'-Γκασαμά 49', Γκερέιρο 64', Ζανό 86')

Μεγάλο διπλό με 3-1 πέτυχε η Λοριάν επί της Ρεμς.

Η Ρεμς έκανε τα 1-0 με τον Μουκαντζό στο 42ο λεπτό, αλλά στο 49' ο Γκασαμά έφερε στα ίσα τα ματς και στο 64' ο Γκερέιρο έκανε το 2-1 για τη Λοριάν. Το 3-1 διαμόρφωσε στο 86ο λεπτό ο Ζανό.

Ρεν-Μαρσέιγ 1-1
(27' Τοϊβόνεν/ 67'Οκάμπος)
"Μαύρη τρύπα" αποδεικνύονται τα εκτός έδρας παιχνίδια για τη Μαρσέιγ καθώς έχει να κερδίσει από τις 4 Οκτωβρίου μακριά από το "Βελοντρόμ" και σήμερα έφερε 1-1 στη Λορένη κόντρα στη Ρεν.
Οι γηπεδούχοι ήταν για πέντε σερί παιχνίδια χωρίς νίκη και προηγήθηκαν στο 27ο λεπτό με τον Τοϊβόνεν. Στην επανάληψη, το νέο μεταγραφικό απόκτημα της Μαρσέιγ, ο Οκάμπος πέρασε στο παιχνίδι, στη θέση του Αλεσαντρίνι και στο 67ο λεπτό έφερε το ματς στα ίσια.
Από εκεί και πέρα, η Μαρσέιγ όχι μόνο δεν μπόρεσε να φτάσει σε δεύτερο γκολ αλλά από το 84ο λεπτό αγωνίστηκε με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Λεμινά.
Έτσι το 1-1 έμεινε μέχρι το τέλος με τη Μαρσέιγ να είναι στο -1 από τη Λιόν και να ελπίζει σε ισοπαλία της πρωτοπόρου τη Κυριακή στο "Ζερλάν" κόντρα στη Παρί Σεν Ζερμέν.