17:39 28/9/2013 - Πηγή: AEK365

SCOTTISH PREMIER LEAGUE 8η αγωνιστική

Κιλμάρνοκ-Σέλτικ 2-5
(35' Κλίνγκαν, 42' Κλόχεσι/ 20' Κόμονς, 24', 27', 88' Σαμαράς, 90' Μπέιλντ)

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Γιώργο Σαμαρά που πέτυχε χατ τρικ, η Σέλτικ πέρασε νικηφόρα από το Rugby Park κερδίζοντας 5-2 την Κιλμάρνοκ και ανέβηκε για πρώτη φορά στην πρώτη θέση.
Με την συμπλήρωση του πρώτου 20λέπτου ο Κρις Κόμονς έβαλε μπροστά στο σκορ την πρωταθλήτρια Σκωτίας και από εκεί και πέρα ανέλαβε δράση ο Γιώργος Σαμαράς που μέσα σε τρία λεπτά πέτυχε δυο γκολ, στο 24' και το 27', δίνοντας αέρα τριών τερμάτων στην Σέλτικ.
Η Κιλμάρνοκ όμως δεν τα παράτησε και στο 35ο λεπτό ο Σάμι Κλίνγκαν μείωσε σε 1-3 και τρία λεπτά πριν την ανάπαυλα ο Σον Κλόχεσι έβαλε ξανά τους γηπεδούχους στο παιχνίδι μειώνοντας σε 2-3. Στην επανάληψη η Κιλμάρνοκ πίεζε για την ισοφάριση, η Σέλτικ προσπαθούσε για το τέταρτο γκολ που θα της έδινε ανάσα και αυτό ήρθε τελικά στο 88ο λεπτό και πάλι από τον Γιώργο Σαμαρά που έκανε το 2-4 για να έρθει στις καθυστερήσεις ο Μπέιλντ να διαμορφώσει το τελικό 2-5.
Πλέον η Σέλτικ στρέφει όλη της την προσοχή στο ματς με την Μπαρτσελόνα για το Τσάμπιονς Λιγκ ενώ είναι πρώτη στο πρωτάθλημα και με ματς λιγότερο.

Ινβερνές-Χιμπέρνιαν 3-0
(11', 61' ΜακΚέι, 59' Φόραν)

Ο Μπίλι ΜακΚέι βρίσκεται σε πολύ καλή κατάσταση και με τα γκολ του, εννιά μέχρι τώρα, κρατάει την Ινβερνές στην κορυφή της βαθμολογίας μετά από οκτώ αγωνιστικές. Σήμερα πέτυχε δυο, στο 11' και το 61', συμβάλλοντας τα μέγιστα στο 3-0 επί της Χιμπέρνιαν με τον Ρίτσι Φόραν να διαμορφώνει το τελικό 3-0 στο 59ο λεπτό.

Μάδεργουελ-Ρος Κάουντ 3-1
(54', 68' Σάτον, 77' ΜακΧιού/ 30' Ντε Λεβ)

Αήττητη για 5η σερί αγωνιστική έμεινε η Μάδεργουελ που αν και βρέθηκε να χάνει με 0-1 από την Ρος Κάουντι, με γκολ του Μέλβιν Ντε Λεβ στο 30ο λεπτό, πήρε την νίκη χάρη στον Τζον Σάτον που σκόραρε δις στο δεύτερο ημίχρονο 54' και 68' με τον Μπομπ ΜακΧιού να διαμορφώνει το τελικό 3-1 αποτέλεσμα που κρατά την Μάδεργουελ στην 3η θέση.

Χαρτς-Νταντί Γιουνάιτεντ 0-0

Σεντ Τζόνστον-Πάρτικ Θιστλ 1-1