Ο Όλντριτζ διέλυσε τους Ρόκετς

10:19 13/12/2013 - Πηγή: AEK365

Πόρτλαντ Τρέιλ Μπλέιζερς-Χιούστον Ρόκετς 111-104

Ο Λαμάρκους Όλντριτζ ήταν καταπληκτικός και με 31 πόντους και 25 ριμπάουντ διέλυσε τους Χιούστον Ρόκετς βοηθώντας τους Πόρτλαντ Τρέιλ Μπλέιζερς να κερδίσουν με 111-104 και να πάρουν εκδίκηση για την εντός έδρας ήττα στις 5 Νοεμβρίου. Οι δυο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ με τους Μπλέιζερς να ξεφεύγουν στην τελευταία περίοδο και να πετυχαίνουν την 19η νίκη τους σε 23 παιχνίδια. Από την άλλη μεριά, οι Χιούστον Ρόκετς είχαν για κορυφαίο τον Ντουάιτ Χάουαρντ με 32 πόντους και

17 ριμπάουντ.

Μπλέιζερς: Όλντριτζ 31 (25 ριμπ.), Μάθιους 18, Λόπεζ 16 (10 ριμπ.), Μπατούμ 15, Ουίλιαμς 13, Λίλαρντ 8, Ράιτ 6, Φρίλαντ 2, Ρόμπινσον 2
Ρόκετς: Χάουαρντ 32 (17 ριμπ.), Χάρντεν 25, Πάρσονς 14, Τζόουνς 10, Μπέβερλι 9 (11 ριμπ.), Κάσπι 6, Λιν 5, Γκαρσία 3.

Μπρούκλιν Νετς-Λος Άντζελες Κλίπερς 102-93

Οι Μπρούκλιν Νετς έφτασαν τις 8 νίκες στο πρωτάθλημα, 3η σερί, επικρατώντας των Λος Άντζελες Κλίπερς με 102-93. Στις αρχές του αγώνα οι Κλίπερς προηγήθηκαν με 23-10 αλλά στην συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου οι Νετς με επί μέρους σκορ 46-21 πήραν τα ηνία του αγώνα και έφτασαν στην νίκη.
Από 21 πόντους πέτυχαν ο Τζο Τζόνσον και ο Αντρέι Μπλάτσε για τους Μπρούκλιν Νετς ενώ από τους Λος Άντζελες Κλίπερς ο Πολ Πιρς είχε 20 πόντους.

Νετς: Μπλάτσε 21, Τζόνσον 21, Λόπεζ 16, Ουίλιαμς 15, Πιρς 10, Λίβινγκστον 6, Πλάμλι 4, Τελέτοβιτς 4, Άντερσον 3, Γκαρνέτ 2
Κλίπερς: Πολ 20, Κρόφορντ 19, Γκρίφιν 12 (11 ριμπ.), Κόλισον 8, Γκριν 8, Χόλινς 7, Τζόρνταν 6 (12 ριμπ.), Τζέιμισον 6, Ντάντλεϊ 4, Τζάκσον 3.