Ο «Νάλι» το φύλαγε για το τέλος (VIDEO)

11:05 22/3/2015 - Πηγή: AEK365

Οι 12 σερί νίκες με τις οποίες τελείωσε η ΑΕΚ τη σεζόν 2002-03, χρειάστηκαν και λίγη ρέντα σε συγκεκριμένα σημεία της κούρσας, ώστε να επιτευχθεί το σερί. Ένα από αυτά τα σημεία, από τα πιο κομβικά, ήταν και η νίκη στην Τούμπα σαν σήμερα πριν από δώδεκα χρόνια, με ένα γκολ του Δημήτρη Ναλιτζή στις καθυστερήσεις του αγώνα με τον ΠΑΟΚ.

Δύο εβδομάδες μετά τη μεγάλη νίκη στη Ριζούπολη επί του Ολυμπιακού,

η ΑΕΚ σημείωσε ένα ακόμα μεγάλο «διπλό». Ήταν ένα ματς πολύ ανοιχτό και ενδιαφέρον από την αρχή ως το τέλος, από αυτά που είναι πολύ παράξενο όταν τελειώνουν χωρίς γκολ. Η ΑΕΚ είχε περισσότερες ευκαιρίες, κυρίως με τον Ντέμη Νικολαϊδη, όμως χρειάστηκε να συμπληρωθεί το 90λεπτο για να έρθει το γκολ με ένα από τα δέκα γκολ του Ναλιτζή, ο οποίος σκόραρε σε εκείνο το πρωτάθλημα κατά μέσο όρο κάθε 67 λεπτά! Σημειωτέον επίσης ότι στη φάση του γκολ είχαν εμπλακεί και οι τρεις αλλαγές της ΑΕΚ (Τσιάρτας, Κωνστανινίδης, Ναλιτζής) αν και την ασίστ την είχε κάνει ο Μπορμπόκης.

Ήταν ένα ματς με πολλές ιδιαιτερότητες. Ηταν η πρώτη νίκη της ΑΕΚ στην Τούμπα σε αγώνα πρωταθλήματος μετά από επτάμιση χρόνια και σκόρερ ήταν ένας πρώην παίκτη του ΠΑΟΚ που απέφυγε να πανηγυρίσει. Τερματοφύλακας του ΠΑΟΚ ήταν ο Ηλίας Ατματσίδης, ενώ στον πάγκο της ΑΕΚ ο Ντούσαν Μπάγεβιτς που είχε πιστωθεί και τις δύο τελευταίες νίκες της ΑΕΚ στην Τούμπα για το πρωτάθλημα το 1989 και το 1996 (αλλά ήταν και προπονητής του ΠΑΟΚ στο ΠΑΟΚ-ΑΕΚ 0-4 του 2002 για το Κύπελλο).

Το πιο ιστορικό στατιστικό, όμως, ήταν ο τελευταίος αγώνας του Ντέμη Νικολαίδη. Επαιζε από καιρό με προβλήματα τραυματισμών και στάθηκε αδύνατο να συμμετάσχει στα έξι τελευταία ματς πρωταθλήματος, αλλά και στους δύο ημιτελικούς του Κυπέλλου με τον ΠΑΟΚ. Το ίδιο καλοκαίρι αποδεσμεύτηκε και πήγε στην Ατλέτικο Μαδρίτης. Εκείνο το απόγευμα στην Τούμπα φόρεσε για τελευταία φορά την αγαπημένη του φανέλα...

Η σύνθεση της ΑΕΚ: Χιώτης, Μπορμπόκης, Καψής, Γεωργέας, Κασάπης, Ζαγοράκης, Κατσουράνης, Πετκόφ (78' Τσιάρτας) Λάκης (78' Ναλιτζής) Νικολαΐδης, Γεωργάτος (70' Σ. Κωνσταντινίδης)

Στις 22 Μαρτίου

22/3/36 ΑΕΚ-ΠΑΟΚ 2-2 (Πρωτάθλημα Ελλάδας)
22/3/59 Απόλλων Καλαμαριάς-ΑΕΚ 0-2 (Πρωτάθλημα Ελλάδας)
22/3/64 ΑΕΚ-Δόξα Δράμας 2-0 (Α' Εθνική)
22/3/70 ΑΕΚ-Παναθηναϊκός 1-1 (πεν. 3-5) (Κύπελλο Ελλάδας -η πρώτη φορά στην ιστορία της ΑΕΚ που χρειάστηκε να παίξει πέναλτι)
22/3/81 AEK-Απόλλων Αθηνών 3-0 (Α' Εθνική)
22/3/92 AEK-Λάρισα 3-0 (Α' Εθνική)
22/3/95 Εδεσσαϊκός-ΑΕΚ 0-1 (Κύπελλο Ελλάδας -νίκη πρόκριση στον τελικό με γκολ του Σταματή)
22/3/09 ΑΕΚ-Λεβαδειακός 3-1 (Α' Εθνική)