Νίκησε μεν, προβλημάτισε δε

08:02 27/6/2012 - Πηγή: AEK365

Σε φιλικό παιχνίδι που έδωσε στο Σάο Κάρλος της Βραζιλίας τα ξημερώματα η Εθνική Ελλάδας επικράτησε της Εθνικής Νιγηρίας με 88-76 έχοντας ωστόσο προβλήματα στην αμυντική λειτουργία αλλά και στην επίθεση προβληματίζοντας τον ομοσπονδιακό τεχνικό Ηλία Ζούρο, ενόψει και του προολυμπιακού τουρνουά που ξεκινά σε λίγες μέρες.
Η εθνική ομάδα ξεκίνησε δυνατά το παιχνίδι, προηγήθηκε με 15-10 αλλά ο Κώστας Καϊμακόγλου αναγκάστηκε να αποχωρήσει καθώς τραυματίστηκε στον προσαγωγό. Η ομάδα με τρία γκαρντ, Ζήση, Σπανούλη και Καλάθη

έφτασε την διαφορά ακόμα και στους 9 πόντους, 26-17 με την πρώτη περίοδο να ολοκληρώνεται με την ελληνική ομάδα να προηγείται με 26-19.
Στην δεύτερη περίοδο εμφανίστηκαν οι αμυντικές αδυναμίες που σε συνδυασμό με τις κακές επιλογές στην επίθεση έδωσαν την ευκαιρία στην Νιγηρία να περάσει μπροστά στο σκορ με 35-34 χάρη σε ένα σερί 9-0. Η εικόνα της ελληνικής ομάδας συνέχισε να είναι κακή με τους Νιγηριανούς να προηγούνται με πέντε πόντους διαφορά, 43-38 με το πρώτο ημίχρονο να ολοκληρώνεται με την Εθνική Ελλάδας να βρίσκεται πίσω στο σκορ με διαφορά τριών πόντων 42-45.
Το δεύτερο ημίχρονο η εθνική ομάδα ξεκίνησε με Μάντζαρη, Σλούκα, Παπανικολάου, Πρίντεζη και Μπουρούση ωστόσο η απόδοση της συνέχισε να είναι κακή με τους Νιγηριανούς να φτάνουν στο +6, 53-47. Τότε δυο συνεχόμενα τρίποντα από Σλούκα και Μάντζαρη και ένα καλάθι από τον Πρίντεζη έφεραν την εθνική ομάδα ξανά μπροστά στο σκορ 55-53. Ωστόσο η αντεπίθεση δεν είχε συνέχεια καθώς η Νιγηρία εκμεταλλεύτηκε τα λάθη των διεθνών και πήρε ξανά το προβάδισμα με 64-59 πριν το τρίποντο του Καλάθη διαμορφώσει το 62-64 που ήταν και το σκορ της τρίτης περιόδου.
Μέχρι και τα μισά της τελευταίας περιόδου η Νιγηρία ήλεγχε τον ρυθμό του παιχνιδιού και κρατούσε μια διαφορά 5 πόντων, 69-64. Σε εκείνο το σημείο οι Έλληνες διεθνείς αφυπνίστηκαν και με διαδοχικά τρίποντα των Καλάθη, Φώτση, Σπανούλη η ελληνική ομάδα έκανε σερί 11-0 και πήρε διαφορά έξι πόντων, 75-69. Με κορυφαίο τον Σπανούλη η διαφορά έφτασε σε διψήφιο αριθμό, στους 12, 2.5 λεπτά πριν το τέλος με την Εθνική Ελλάδας να επικρατεί τελικά με 88-76.
Πρώτος σκόρερ για την ελληνική ομάδα ήταν ο Βασίλης Σπανούλης με 20 πόντους και τον ακολούθησε ο Πρίντεζης με 15 πόντους. Από τους Νιγηριανούς ξεχώρισε ο Ντιόγκου με 17 πόντους.

Δωδεκάλεπτα: 26-19, 42-45, 62-64, 88-76.

Ελλάδα: Βασιλειάδης 3, Μπουρούσης 10, Ζήσης 10, Σπανούλης 20, Καλάθης 12, Φώτσης 3, Πρίντεζης 15, Παπανικολάου 6, Μαυροειδής 3, Μάντζαρης 3, Σλούκας 3, Μπράμος, Καϊμακόγλου, Καββαδάς.
Νιγηρία: Σκιν 11, Ιμπέκουε 2, Ντιόγκου 17, Αλ Φαρούκ 8, Νταγκουντούρο 9, Ογκούτσι 7, Άρτσιμπονγκ 4, Αλάντε 16, Ογιεντέζι 2, Ογκμπούζα.