Νίκησε κι ελπίζει η Λαμία

00:18 7/10/2013 - Πηγή: AEK365

Ο Γ.Σ.Λαμία νίκησε την Παναχαϊκή με 3-1 σετ στον πρώτο αγώνα της 3ης ημέρας στον 3ο όμιλο της Α΄φάσης του Λιγκ Καπ «Νίκος Σαμαράς» που γίνεται στο γυμναστήριο «Γ.Τριαντάφυλλος» της Βόχας. Με αποτελεσματικό μπλοκ που της απέφερε 18 πόντους η ομάδα του Γιώργου Γιάτση πήρε την δεύτερη νίκη της σε τρεις αγώνες και θα περιμένει το αποτέλεσμα του αγώνα Φοίνικας - Παμβοχαϊκός για

την πρόκριση στο φάιναλ-4. Ακόμα και στην περίπτωση που ο Φοίνικας νικήσει τη Λαμία η ομάδα της Φθιώτιδας διατηρεί ελπίδες να προκριθεί ως καλύτερη δεύτερη καθώς ήδη ξεπέρασε τον δεύτερο του 1ου ομίλου που είναι ο ΠΑΟΚ και έχει 6 βαθμούς. Η Λαμία πίεσε στο σερβίς και με εξαίρεση το 3ο σετ που από την αρχή έμεινε πίσω στο σκορ κρατούσε συνέχεια τα ηνία του αγώνα. Η Παναχαϊκή έδειξε κουρασμένη και έπαιξε καθοριστικό ρόλο η απώλεια του 2ου σετ. H Παναχαϊκή ισοφάρισε 20-20 αλλά δύο μπλοκ από Κιόση και Όλιεμαν και ένα άουτ από τον Ρουμελιώτη έκριναν το σετ και έγινε το 2-0.

σετ: 3-1 25-19, 25-22, 19-25, 25-18

ΛΑΜΙΑ (Γιάτσης): Λαβάχα 11 (4/11 επιθέσεις, 6 μπλοκ, 1 άσσος), Πέτι, Όλιεμαν 23 (22/45, 1 μπλοκ), Δημητριάδης 3 (1/3, 2 μπλοκ), Κιόσης 12 (5/10, 7 μπλοκ), Ριζόπουλος 11 (11/23) / Εφραιμίδης (λ. - 47% υπ., 42% άριστες), Κουκούλης (λ), Καραγάτσος, Καρβούνης, Μητρόπουλος.

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Αγγελόπουλος): Ντονάς 5 (3/8 επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος), Ραντούνοβιτς 9 (5/22, 2 μπλοκ, 2 άσσοι), Αγγελόπουλος 6 (3 /4, 3 μπλοκ), Ν.Ρουμελιώτης 26 (23/49, 3 άσσοι), Ρουμελιώτης Π. 6 (4/11, 2 μπλοκ), Βλαχοστάθης 6 (6/9) / Ρουμελιώτης Μ. (λ. - 67% υπ., 50% άριστες), Μαυραγάνης, Χριστιάς, Βασιλάκος 1 (1/6), Πεφάνης 11 (7/12, 1 μπλοκ, 3 άσσοι).