20:50 9/2/2013 - Πηγή: AEK365

Ligue 1 24η αγωνιστική
Σαιντ Ετιέν-Μονπελιέ 4-1
Γήπεδο: "Ζοφρουά Γκισάρ"

Σε κατάλευκο φόντο πραγματοποιήθηκε η αναμέτρηση της Σαιντ Ετιέν κόντρα στην Μονπελιέ με τους γηπεδούχους να επικρατούν εύκολα με 4-1 σημειώνοντας την τέταρτη συνεχόμενη νίκη τους.
Η χιονόπτωση ήταν τόσο έντονη που ο διαιτητής της αναμέτρησης, Κολ υποχρεώθηκε στο 64ο λεπτό να διακόψει το παιχνίδι για 35 λεπτά μέχρι να καθαριστεί ο αγωνιστικός χώρος. Σημειώνεται πως το δεύτερο ημίχρονο άργησε να ξεκινήσει δέκα λεπτά λόγω καιρικών

συνθηκών.
Μόλις στο 13ο λεπτό ο Μπραντάο έκανε το 1-0 για την Σεντ Ετιέν από μπαλιά του Ομπαμεγιάνγκ ο οποίος στο 29ο λεπτό από δημιουργός έγινε σκόρερ και με δεξί σουτ έκανε το 2-0. Τρία λεπτά μετά την έναρξη της επανάληψης ο Γιοχάν Μολό ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 3-0 και στο 49ο λεπτό ο Καμπελά μείωσε για την Μονπελιέ. Μετά την διακοπή ο Μποντμέρ με κεφαλιά διαμόρφωσε το τελικό 4-1 με την Σεντ Ετιέν να βρίσκεται πλέον στην πρώτη τετράδα με την Μονπελιέ να μένει μακριά από τις θέσεις που οδηγούν στην Ευρώπη.

Αζαξιό- Μπορντό: 1-0
(Φατί 31')

Τα πάνω της πήρε η Αζαξιό, που μετά από τη νίκη της επί της Μαρσέιγ, επιβλήθηκε και επί της Μπορντό με 1-0 και έκανε άλμα παραμονής
Η Αζαξιό άνοιξε το σκορ με τον Φατι στο 31ο λεπτό και κράτησε ως το τέλος.

Νανσί- Ρεμς: 1-2
(Πουιγκρενιέ 29'- Αγιτέ 48', Φορτέ 58')

Βαθιά βαθμολογική ανάσα πήρε η Ρεμς που νίκησε τη Νανσί μέσα στην έδρα της με 2-1.
Η Νανσί έκανε το 1-0 με τον Πουιγκρενιέ στο 29ο λεπτό, αλλά στο 48' ο Αγιτέ έκανε το 1-1. Η Ρεμς έφερε τούμπα το ματς στο 58ο λεπτό με τον Φορτέ

Νις- Λοριάν: 1-1
(Εϊσερίκ 82'- Μαρεκέ 75')

Την ευκαιρία να βρεθεί στην 4η θέση έχασε η Νις που κόλλησε στο 1-1 με τη Λοριάν.
Η Λοριάν έκανε το 1-0 με τον Μαρεκέ στ 75ο λεπτό, αλλά στο 82' ο Εϊσερίκ έκανε το 1-1.

Τρουά- Σοσό: 0-0

Στο 0-0 κόλλησαν Τρουά και Σοσό και βγήκαν και οι δύο χαμένες,

Βαλενσιέν- Μπρεστ: 2-1
(Ντοσεβί 10', Ματέρ 45'-Ρασπετινό 90+1')

Εύκολη νίκη με 2-1 πέτυχε η Βαλενσιέν επί της Μπρεστ.
Η Βαλενσιέν προηγήθηκε με τον Ντοσεβί στο 10ο λεπτό, ενώ στο 45' ο Ματέρ έκανε το 2-0. το τελικό 2-1 διαμόρφωσε στις καθυστερήσεις ο Ρασπετινό.