Νίκη για Εθνική

19:56 11/1/2013 - Πηγή: AEK365

Η Εθνική Ανδρών επικράτησε 25-23 του Ισραήλ σε φιλική αναμέτρηση που διεξήχθη στο κλειστό γυμναστήριο Ηλιούπολης σε συνεργασία με τον Δήμο Ηλιούπολης. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα είχε καλή παρουσία στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα και έλεγχε το παιχνίδι. Κορυφαίοι για την «γαλανόλευκη» ήταν οι Καρυπίδης, Βασιλάκης και Γουργούμης, ενώ και η αμυντική γραμμή με τους Μαραγκό- Χαλκίδη στο κέντρο είχε θετική παρουσία. Καρυπίδης, Βασιλάκης ήταν οι μόνοι που σκόραραν (11 γκολ) στο πρώτο 20λεπτο του ματς με τον δεξιό εξτρέμ να σημειώνει 7 γκολ

και τον δεξιό ίντερ 4.

Στη συνέχεια μπήκαν στον... χορό των γκολ και οι υπόλοιποι διεθνείς, ενώ κάτω από τα δοκάρια ο Κώστας Γουργούμης πραγματοποίησε καλή εμφάνιση με 13 επεμβάσεις (1 πέναλτι). Ο Ομοσπονδιακός τεχνικός Γιώργος Κρανάκης στο δεύτερο ημίχρονο έδωσε μεγάλο χρόνο συμμετοχής στους Χρήστο Τσάτσο και Απόστολο Παλάσκα. Στο 42΄η διαφορά έφτασε στην μέγιστη τιμή της τα 6 γκολ (21-15), αλλά οι μαχητικοί Ισραηλίτες μείωσαν το σκορ.
Οι δύο ομάδες θα αγωνιστούν πάλι αύριο στις 18:00 στο κλειστό γυμναστήριο Λαυρίου με την αρωγή του Δήμου Λαυρεωτικής.