Νίκες για Χανιά, Παναχαϊκή

19:03 17/10/2014 - Πηγή: AEK365

Τα Χανία, τα οποία την επόμενη Παρασκευή (24/10) υποδέχονται την ΑΕΚ, επικράτησαν 1-0 του Φωστήρα σε ένα από τα ματς που άνοιξε τη 2η αγωνιστική της Football League. Τη νίκη στην κρητική ομάδα έδωσε ο Μανωλάς ο οποίος στο 76' έστειλε με κεφαλιά την μπάλα στα δίχτυα. Τα Χανιά έπαιζαν με δέκα από το 71' καθώς ο Παγώνης είδε μέσα σε δέκα λεπτά δύο κίτρινες. Στο 84' αποβλήθηκε και

ο Μπίρης του Φωστήρα.

ΑΟ ΧΑΝΙΑ (Σούλης Παπαδόπουλος): Ρίζος, Παγώνης, Μανωλάς, Παπατζίκος, Εσόνο, Σιλιγαρδάκης, Καραγιάννης, Καμινιώτης (46' Γκούμας), Κρητικός (79' Οικονομόπουλος), Καραλής (46' Γουέλκαμ), Πάγκαλος.

ΦΩΣΤΗΡΑΣ (Κριστόφ Βαζέχα): Γκέκας, Γρομητσάρης, Μπίρης, Κακαράς, Κρητικός, Μήτκας, Μουστόγιαννης, Μεντί, Τεγούσης (79' Κανελλόπουλος), Ψυχογυιός (76' Σιώπης), Τσεμπέσι (69' Ποτουρίδης).

Στο άλλο παιχνίδι της ημέρας η Παναχαϊκή νίκησε με 3-0 τον Ηρακλή Ψαχνών. Ο Μπαλού στο 21' άνοιξε το σκορ με κεφαλιά και οκτώ λεπτά μετά ο διαιτητής έδωσε πέναλτι σε μαρκάρισμα εκτός περιοχής. Ο Ντα Κόστα το εκτέλεσε και έκανε το 2-0. Στις καθυστερήσεις ο Ζλατκόφσκι διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Δημήτρης Σπανός): Μπαλασάκης, Ασίγκμπα, Κάργας, Μπαλού, Πατινιώτης, Γκαντιάγκα, Αναστασόπουλος (80' Πλέγας), Στεργίδης (91' Χούσα), Ντα Κόστα (75' Χαρτσιάς), Ζλατκόφσκι, Μαρκουκάκης.

ΗΡΑΚΛΗΣ ΨΑΧΝΩΝ (Γιώργος Κούτσης): Μανιάτης, Παληγεώργος, Μπακομήτρος, Ραπτάκης, Παπαδόπουλος, Νάκας, Γκεμίσης (81' Λόμπα) Ράντι (87' Κόσουτιτς), Ποσίνκοβιτς (61' Δηλαβέρης), Γουόρντεν, Φλίγκος.