Μουρίνιο: «Βγήκαμε στο γήπεδο για να σκοτώσουμε»

08:42 23/3/2014 - Πηγή: AEK365

Στον καταιγιστικό ρυθμό της Τσέλσι στα πρώτα δέκα λεπτά του ντέρμπι στάθηκε ο Ζοσέ Μουρίνιο, μιλώντας για τον θρίαμβο της ομάδας του στο ντέρμπι του Λονδίνου με 6-0 επί της Άρσεναλ. «Βγήκαμε στο γήπεδο για να σκοτώσουμε και μέσα σε 10 λεπτά τους καταστρέψαμε. Δέκα εκπληκτικά λεπτά, δεν υπάρχει αμφιβολία ότι αυτό ήταν το δικό μας παιχνίδι. Μετά από αυτό, όλα ήταν εύκολα. Πέναλτι, κόκκινη κάρτα. 3-0. Η ανάλυσή όμως για τον αγώνα είναι για τα πρώτα δέκα λεπτά. Το πέναλτι ήταν πέναλτι και η κόκκινη κάρτα ήταν σωστή. Ήταν ένα λάθος που κανείς διαιτητής δεν θέλει να κάνει (σ.σ, απέβαλε

τον Γκιμπς και όχι τον Τσάμπερλεϊν που απέκρουσε τη μπάλα δίκην γκολκίπερ στη μικρή περιοχή). Ήταν πολλά άτομα μέσα στην περιοχή και ο Αζάρ έκανε το σουτ. Βλέπουμε έναν παίκτη να κάνει βουτιά σαν τερματοφύλακας και να την ακουμπά με τα χέρια του. Από τον πάγκο δεν μπορούσαμε να δούμε ποιος ήταν. Ήταν πέναλτι και κόκκινη κάρτα, δυστυχώς βγήκε έξω λάθος παίκτης. Ούτε ο βοηθός δεν μπόρεσε να τον βοηθήσει να πάρει τη σωστή απόφαση. Ήταν ωστόσο σωστή η σημαντική απόφαση που έπρεπε να πάρει: πέναλτι και κόκκινη κάρτα», τόνισε ο Πορτογάλος.