Μουντιάλ U-20: Πρόκριση για Νιγηρία, Ισπανία

12:26 4/8/2011 - Πηγή: AEK365
Δεύτερη νίκη, δεύτερη "πεντάρα" και πρόκριση για τους "16" για την Νιγηρία στο Παγκόσμιο Κύπελλο U-20 που διεξάγεται στην Κολομβία. Η αφρικανική ομάδα με πρωταγωνιστή τον Νουαφόρ που σημείωσε δυο γκολ επικράτησε της Κροατίας με 5-2 για τον Δ' Όμιλο. Τα άλλα γκολ για την Νιγηρία σημείωσαν οι Καγιόντε, Σουσουάμ και Μούσα. Η Νιγηρία θα διεκδικήσει την τελευταία αγωνιστική την πρωτιά του ομίλου με την Σαουδική Αραβία η οποία επικράτησε με 6-0 της Γουατεμάλα. Σκόρερ για την ομάδα
της Ασίας ήταν οι Νταγκρίρι, Γιασίρ, Αλφατίλ, Ασχαχράνι, Αλιμπραχίμ, Αλνταουασάρι. Για τον Γ' Όμιλο η είσοδος του Σέρχιο Κανάλες και του Αλβάρο Βάθκεθ βοήθησαν την Ισπανία να επικρατήσει στο δεύτερο ημίχρονο του Ισημερινού με 2-0 και να εξασφαλίσει και εκείνη την πρόκριση στην επόμενη φάση πετυχαίνοντας από ένα γκολ. Στο άλλο ματς του ομίλου η Κόστα Ρίκα πήρε προβάδισμα για την κατάληψη της δεύτερης θέσης που οδηγεί στην επόμενη φάση κερδίζοντας την Αυστραλία με 3-2 χάρη σε τέρμα του αμυντικού Ρουίς στο 72ο λεπτό. Η ομάδα της Κεντρικής Αμερικής προηγήθηκε δυο φορές με τον Κάμπελ να σκοράρει δις (22', 25') αλλά η Αυστραλία είχε τις απαντήσεις με τον Όαρ (26') και τον Κάλβο που πέτυχε αυτογκόλ στο 64ο λεπτό. Αναλυτικά τα αποτελέσματα και οι βαθμολογίες Γ' ΟΜΙΛΟΣ Αυστραλία-Κόστα Ρίκα 2-3 Ισημερινός-Ισπανία 0-2 1.Ισπανία 6 (2) 6-1 2.Κόστα Ρίκα 3 (2) 4-6 3.Αυστραλία 1 (2) 3-4 4.Ισημερινός 1(2) 1-3 Δ' ΟΜΙΛΟΣ Κροατία-Νιγηρία 2-5 Σαουδική Αραβία-Γουατεμάλα 6-0 1.Νιγηρία 6 (2) 10-2 2.Σαουδική Αραβία 6 (2) 8-0 3.Κροατία 0 (2) 2-7 4.Γουατεμάλα 0 (2) 0-11